120 YILLIK BOTANİK MİRAS EXPODA

120 YILLIK BOTANİK MİRAS EXPODA

EXPO 2016 Antalyaya katılım için bir imza da Gürcistan attı. Anlaşmayı, Gürcistan adına Ülke Komiseri Tamaz Darchidze, EXPO 2016 Antalya adına Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül imzaladı.

Gürcistanın Haziran 2015te başlayan EXPO 2016 Antalyaya katılım süreci 13 Ağustosta atılan imzayla gerçekleşti. Gürcistan Ülke Komiseri ve Batum Botanik Bahçesi Müdürü Tamaz Darchidze ve Batum Botanik Bahçesi Müdür Yardımcısı Levan Davitze Antalyaya gelerek sergi alanı, proje ve inşaat çalışmaları hakkında bilgi aldı. Gürcistan Ülke Komiseri Darchidze, projeyi çok beğendiklerini söyledi.

120 yıllık botanik miras EXPOda

Gürcistanın 120 yıllık bir geçmişe sahip Batum Botanik Bahçesi ile EXPO 2016ya katılacağını söyleyen ülke komiseri Darchidze, dost ve kardeş ülke Türkiyede yapılacak bu proje içerisinde yer almanın kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Darchidze, özellikle "Çiçek ve Çocuk" temasından çok etkilendiklerini belirterek, EXPO alanında çocuklar düşünülerek projelendirilen yapıları da başarılı bulduklarını ifade etti.

Darchidze, "Herkes için çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Özellikle alt temalar arasında yer alan biyoçeşitlilik açısından önemli. EXPO 2016 Antalyaya farklı ülkelerin katılımları da olacak. Ekosistemle ilgili bilgi paylaşımı yapılabilir. Batum Botanik Bahçesi olarak ilk kez bir EXPOya katılıyoruz. Atılan bu imza ile EXPO ile işbirliğimiz de başladı. Bu bizi çok sevindirdi" dedi. 

Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül de EXPO 2016 Antalyada Gürcistanı yalnızca bahçesiyle değil, halk oyunları, yerel sanatçıların vereceği konserler ile de görmek istediklerini belirtti. Konuk heyetin temasları EXPO 2016 Antalya sergi alanının ziyaret edilmesiyle son buldu. 


Paylaş: 

Diğer Haberler