2 MİLYON ÇİÇEK ÜRETİLİYOR

Çalışmalarının özellikleri ile tüm Türkiye’ye model olan Muratpaşa Belediyesi; kenti güzelleştiren bitki, çiçek ve fidanları kendi tesislerinde üretiyor.

2 MİLYON ÇİÇEK ÜRETİLİYOR

Çalışmalarının özellikleri ile tüm Türkiyeye model olan Muratpaşa Belediyesi; kenti güzelleştiren bitki, çiçek ve fidanları kendi tesislerinde üretiyor. Bu çalışması ile yıllık 1.5 milyon TL tasarruf sağlayan Muratpaşa Belediyesi; üretilen fazla bitki, çiçek ve fidanları vatandaşlara ücretsiz olarak verecek.

 

1.5 milyon TL tasarruf

Park, yeşil alan ve peyzaj düzenlemeleri ile kente botanik park havası katan Muratpaşa Belediyesi; kendi çiçeğini, fidanını kendi tesislerinde üretiyor. Muratpaşa Belediyesinin Güzeloba-Ermenek Mahalleleri arasında kalan 35 dönümlük sera ve üretim tesislerinde; kenti gökkuşağı renkleri ile bezeyen çiçeklerle fidanları üretiliyor. Gübreleme ve sulaması, el değmeden, teknoloji kullanılarak yapılan üretimle Muratpaşa Belediyesi; yıllık 1.5 milyon TL tasarruf sağlıyor.
 
Turunç fidanı yetiştirmeye öncelik

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; Meclis Üyeleri ve bürokratlarla birlikte Park ve Bahçeler Müdürlüğü seraları ile fidan üretim tesislerinde incelemelerde bulundu. Park ve Bahçeler Müdürü Feyyaz Yıldırımdan, tesisler hakkında bilgi alan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; "Bir belediyenin, kente diktiği çiçek ve fidanları, kendisinin yetiştirmesi çok önemli. Gereken disiplin ve titizlikle; üretim sürekliliği sağlanmalı. Turunç fidanı üretimine ağırlık vermemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.
 
Şimdilik 2 milyon çiçek üretiliyor

Seralarda, teknoloji kullanılarak; el değmeden üretim yapılmasının önemine de dikkat çeken Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; "Ürettiğimiz fazla çiçek ve fidanları halkımızla paylaşıyoruz. Onlar da kentimizi güzelleştiriyor. Seralarımızda şu an; 2 milyon adet çiçek yetiştiriliyor. Tam kapasite ile çalışınca bu rakam 10 milyonu bulacak. Yaklaşık 1 milyon turunç ve diğer türlerden fidan üretiyoruz. Bunların yanı sıra çalı grubu üretimini de kendi tesislerimizde kendimiz yapıyoruz" dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler