5000 KÖYE 5000 PROJE

Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Amasya, Samsun, Çorum, Tokat illerini kapsayan ”5000 Köye 5000 Orman Projesi” uygulanması kapsamında değerlendirme toplantısı Tokat Orman İşletme Müdürlüğünde yapıldı.

5000 KÖYE 5000 PROJE

Toplantıya; Amasya Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı, Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Şakir Güneri, Ağaçlandırma Şube Müdürü Mutlu Turan Samsun Fidanlık, Tokat, Almus, Erbaa ve Niksar Orman İşletme Müdürleri ile İşletme Müdürlükleri ATM Şefleri katıldılar.

Toplantıda Bölge Müdürlüğünün önem verdiği ve öncelikli hedefleri arasında olan orman köylülerinin ekonomilerine katkı sağlamak için "5000 Köye 5000 Orman Projesi" kapsamında Tokat İl sınırları içerisinde olan Orman işletmeleri ve Fidanlık Müdürlüğü ekibi ile İl sınırları içerisinde gelir getirici tür dikimi ve buna ait fidan üretimi konuları incelenerek; ceviz, badem, dut ve diğer gelir getirici türler ile ilgili yapılan çalışmalar değerlendirildi.

 

Yapılan değerlendirme sonucunda; Tokat ilinde 72 köyde çalışma yapıldığı ve bu tür çalışmaların 2016-2019 yılları arasında 69 köyde daha yapılarak toplamda 141 köyde çalışma yapılmasının planlandığı belirtildi. Ayrıca fidanlıklarda yeni üretilen gelir getirici türlerin uygun görülen deneme sahalarında uygulanması hedeflenerek toplantı sona erdi.


Paylaş: 

Diğer Haberler