AFGAN-TÜRK DOSTLUK KORUSUNA BİN ADET FİDAN DİKİLDİ

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Afganistanda Afgan-Türk Dostluk Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte başkent Kabilde dostluğun simgesi olarak oluşturulan koruya bin adet fidan dikildi.

AFGAN-TÜRK DOSTLUK KORUSUNA BİN ADET FİDAN DİKİLDİ

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Afganistanda Afgan-Türk Dostluk Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte başkent Kabilde dostluğun simgesi olarak oluşturulan koruya bin adet fidan dikildi.

İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin başladığı 1 Mart 1921 tarihinin yıldönümü, Afgan- Türk Dostluk Günü olarak kutlanıyor. TİKA tarafından Afgan-Türk dostluğunun sürekli canlı kaldığının sembolü olarak 2011 yılından bu yana her yıl fidan dikmek suretiyle oluşturulan Pağman Tepesindeki Afgan-Türk Dostluk Korusuna bu yıl da bin fidan dikildi. Fidan dikme törenine Kabil Büyükelçisi İsmail Aramaz, Kabil Belediye Başkanı Muhammed Yunus Nevandiş, TİKA Kabil Koordinatör Vekili Abdurrahman Sibğatullah Toprak ve diğer üst düzey yetkililer katıldı. Kabil Belediye Başkanı Nevandiş törende yaptığı konuşmada, Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluğun sadece iki devlet arasındaki dostluktan ibaret olmadığını, halklar arasında eskiden beri var olan bir dostluğun olduğunu söyledi. Türkiyenin hem devlet olarak hem de halk olarak elinden gelen yardımları Afganistana ulaştırdığını belirten Nevandiş, başta TİKA olmak üzere Türk halkına müteşekkir olduklarını ifade etti.


Paylaş: 

Diğer Haberler