AĞAÇ A.Ş BAHÇE MARKET HEDEFİNİ BÜYÜTÜYOR

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Faruk Kacır, Bahçe Market konseptini geliştirerek sayılarını artıracaklarını ve perakende satışta önemli yer edinmeyi hedeflediklerini söyledi.

AĞAÇ A.Ş BAHÇE MARKET HEDEFİNİ BÜYÜTÜYOR

 

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Faruk Kacır, Plant Dergisi ailesini İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ’nin Alibeyköy’deki Genel Müdürlük binasında ağırladı. Göreve geldikten sonra ilk mülakatını Plant Dergisi ile yapan Genel Müdür Faruk Kacır, Ağaç ve Peyzaj AŞ’nin gelecek vizyonunu anlattı. Sorularımıza samimiyetle cevap veren Kacır, sektörle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

 

 

Uzun yıllardır görev yaptığınız İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ’de Genel Müdür olarak hizmet vermeye devam ediyorsunuz. Öncelikle Plant ailesi olarak yeni görevinizin hayırlı olmasını diliyoruz. Ağaç ve Peyzaj AŞ’de hedefiniz nedir? Projeleriniz nelerdir?

 

 

Teşekkür ederim. İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ 1997 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi olarak kurulan köklü bir şirkettir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın daha renkli ve daha yeşil bir İstanbul vizyonundan hareketle bir mega kent olan İstanbul’un peyzaj alanında örnek bir şehir olması yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ olarak hedefimiz, İstanbul için her zaman en iyiyi en güzeli ortaya koymak. İstanbul son 10 yılda peyzaj alanında önemli gelişmeler kaydetti. Peyzajı ile tüm dünyaya örnek bir şehir oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile beraber yürüttüğümüz İstanbul geneli çevre düzenlemelerinde İstanbul’u peyzaj alanında daha da iyiye taşımayı hedefliyoruz.

Türkiye’de bir ilk olan Bahçe Market konseptini geliştirerek sayılarını arttırmayı ve perakende satışta önemli bir yer edinmeyi hedefliyoruz. Bahçe Market markasının bilinirliğinin artması ve yaygınlaşması öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Sarıyer’de bulunan Büyükdere Bahçe Market’i önümüzdeki yıllarda modern bir proje ile yeniden inşa etmeyi ve kapasitesini arttırmayı hedefliyoruz.  

 

 

İstanbul peyzajının gelecek vizyonu nedir?

 

Peyzajda yeni yaklaşımları yakından takip ediyoruz. İnovatif bir yaklaşımla önem verdiğimiz konulardan birisi de sürdürebilir peyzaj. Son dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile ortaklaşa düzenlediğimiz “Ortak Akıl Konferanslarında” sonuç olarak “Sürdürülebilir Peyzaj” kavramı ağırlık kazanmıştır. Önümüzdeki yıllarda planlamalar yapılırken sürdürülebilir peyzaj anlayışı ile daha çok kalıcı bitkiler kullanarak, kaynakları daha verimli kullanmayı, daha az su, daha az enerji kullanarak doğaya katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

 

 

YENİ GÜL ÇEŞİTLERİ GELİŞTİRİLİYOR

 

 

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ’nin AR-GE çalışmalarında veya yeni projelerinde neler var?

 

Yeni Gül Çeşitlerinin Geliştirilmesi

Ülkemiz adına tescilli, dış mekân yeni gül çeşitlerinin elde edilmesine yönelik 2014 yılında başlayan “Yeni Gül Çeşitlerinin Geliştirilmesi” projesi ile; ıslah amaçlarına yönelik melezlemelerin yapılarak, varyasyonun arttırılması ve klon seleksiyonu yoluyla pazar taleplerini karşılayabilecek tescilli ticari dış mekan gül çeşitlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkezi Araştırma Enstitüsü önderliğinde yürütülen ve TAGEM destekli olan bu proje, 2018 yılı sonu itibariyle tamamlanması planlanmaktadır.

 

Modern Toprak Üretim Tesisi

Şirketimiz Bitkisel Harç (Toprak) Üretim Tesisinde İstanbul genelinde kentsel dönüşüm ve çeşitli alt-üst yapı çalışmaları neticesinde ortaya çıkan hafriyat toprağın tekrardan doğaya kazandırılarak İstanbul peyzajında kullanılmak üzere toprak üretmektedir.

Modern Toprak Üretim Tesis projemiz ile AR-GE çalışmaları kapsamında tasarlanan makine-teçhizat ürünlerinden faydalanarak iş gücünden, zamandan ve maliyetten tasarruf ederek, yüksek otomasyon ile homojen karışım elde eden, İstanbul peyzajında kullanılmak üzere yıllık 1 Milyon m3 üretim hacmi ile işletilen modern bir toprak üretim tesisi projelendiriliyor.

 

Temiz Toprak Sağlıklı Eko Sistem

“İstanbul Peyzaj Alanlarındaki Topraklarda Bulunan Ağır Metallerin Süs Bitkileri ile Uzaklaştırılması” projesi ile İstanbul’daki peyzaj alanlarında gerçekleşen ve aynı zamanda toprak kirliliğinin de kaynağını oluşturan ağır metal kirliliğinin ekolojik yöntemler ve bitki kullanımı ile uzaklaştırılması olanaklarının araştırılması için kurumumuzun Süs Bitkileri Araştırma Deneme Merkezi’nde pilot ölçekli denemeler yapmayı planlamaktayız.

 

E-Bahçıvanlık

E-bahçıvanlık projesi kapsamında www.bahcivanlikkursu.com adresinde yayın yapmak için özel bir televizyon kanalı (Toprak TV) ile temmuz ayı itibariyle çekim yapılması planlanmaktadır.

Kurslarımız çevre bilinci kazandırmak amacıyla Sosyal Sorumluluk Projesi çerçevesinde ücretsiz yayınlanacaktır.

Kursumuzun internet ortamında olmasıyla uzakta olup veya zamanının uymaması dolayısıyla gelemeyen, bahçesi olan ancak teknik bilgisi olmayan-yanlış üretim teknikleri uygulayan, bahçıvanlık hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkese pratik ve doğru üretim-bakım-yetiştirme bilgileri vererek bu alanda nitelikli bahçıvanlar yetişmesini sağlayacaktır. Anadolu’da kırsal kesimde, küçük yerleşim birimlerinde örgün eğitim imkanlarına erişim olanağı olmayan koşullarda internet ortamında günün her saati eğitime kolay erişim imkanı sağlayacaktır.

 

 

İstanbul’da peyzaj çalışmalarını uygularken bunu bir vitrin gibi gördüğünüzü biliyoruz, sizin için bu vitrindeki en önemli ve dikkat çekici nokta hangisi?

 

İstanbul gibi önemli bir metropol için yapılan peyzaj düzenlemeleri ile kent estetiğine ciddi bir değer katıyor ve böylece kentin turizm değerini de arttırıyoruz.

İstanbul, tüm Türkiye, hatta tüm dünya için örnek bir şehirdir. Bu nedenle yapılan çalışmalar son derece titizlikle yürütülmektedir. İstanbul peyzajda yaptığı yenilikler ile diğer şehirlere de model oluyor.

İstanbul’un 4 mevsim çiçekli ve yeşil olması en dikkat çekici noktadır. İstanbul gibi yoğun trafiğin bulunduğu bir kentte özellikle yol kenarlarındaki yan refüj peyzajları duvar bahçe uygulamaları, modüler saksı uygulamaları değişkenliği ile dikkat çekici ve kent insanını özel hissettiren bir algıya sahiptir. Peyzajın yapılmasından sonraki bakım süreci en önemli süreçlerden bir tanesidir. Bakım iyi yapılmazsa bu güzellikleri korumak mümkün değil. Bakımları gerçekleştirmek profesyonel bir ekip işidir. İstanbul gibi mega bir kentin her zaman bakımlı olması çimlerin biçilmesi, budamalarının, sulamaların düzenliği yapılıyor olması en önemli özelliğidir.

 

 

KURAKÇIL BİTKİLER GÜNDEMİMİZDEDİR

 

 

Yeryüzünün global sorunlarından birisi olan iklim değişikliği beraberinde kuraklığı da getiriyor. Peyzajda son yıllarda yaygınlık göstermeye başlayan kurakçıl bitki kullanımı İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ’nin de gündeminde mi?

Bu kurakçıl bitkileri önümüzdeki dönemde arttırmayı düşünüyor musunuz? Bununla bağlantılı olarak şehir peyzajında gereksiz sulamanın önüne nasıl geçiyorsunuz?

 

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ olarak kurakçıl bitkiler elbette gündemimizdedir. İstanbul Peyzajında giderek artan oranda kurakçıl bitkilerin kullanılması planlanmaktadır.

Sulama konusunda gece ve sabah erken saatlerde sulama ile buharlaşmadan kaynaklanan su kaybını önlemeye çalışıyoruz. Zaman ayarlı sulama sistemi kullanıyoruz. Alanları bölgelere ayırarak her bölgeye toprak yapısına göre ihtiyacı dahilinde sulama geliştiriliyoruz.

 

 

Türkiye’nin ilk EXPO’su Antalya EXPO’ya İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak katıldınız. Ağaç ve Peyzaj AŞ’nin de destek verdiği İstanbul Bahçesi EXPO’da öne çıkan şehir stantlarından birisi oldu. Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü olarak Antalya EXPO’yu nasıl değerlendirirsiniz? Sizin için beklediğiniz gibi bir EXPO oldu mu?

 

Cumhurbaşkanımızın himayelerinde gerçekleştirilen Expo 2016 Antalya, ülkemizde botanik alanında gerçekleşen en önemli ve en büyük organizasyondur. Antalya şehri için çok önemli bir yatırımdır. Expo 2016 Antalya, tüm dünyanın ilgisini hem Antalya’ya hem de botanik alanına çekmeyi başarmıştır.

Expo 2016 Antalya’da, 1.121 dönümlük alanda, 55 yabancı ülkenin katıldığı ülke bahçelerinin yanı sıra Türkiye’den de çok sayıda belediye tarafından kurulan tema bahçeleri bulunuyor.

Expo 2016 Antalya alanına gelen ziyaretçiler, ülke bahçeleri ile farklı ülkeleri tanırken, Türkiye Tema Bahçeleri ile Türkiye’yi yakından tanıyor. Türkiye Tema Bahçeleri kategorisinde yer alan alanın en iddialı bahçesi 2 bin 875 metrekare alanda kurulan İstanbul Bahçesi’dir. İstanbul Bahçesi’nde İstanbul’a ait simgesel öğeler de yer almaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş, EXPO 2016 Antalya sergi alanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ‘İstanbul Bahçesi’ni gezdi. İstanbul Bahçesi ile ilgili beğenilerini ifade etti. Başkanımız Sayın Kadir Topbaş, incelemeleri sonrasında "55 ülkeyi gezip orada bahçeciliği görmek yerine gelip burada o 55 ülkenin bahçesini görün” şeklinde bir davette bulundu. Herkesi Expo 2016 Antalya’yı görmeye davet etti.

Ben de herkesi Expo 2016 Antalya’yı görmeye davet ediyorum. Böyle büyük bir organizasyonu gezmek farklı ülkelerin ve şehirlerin botanik anlayışını gözlemlemek yeni uygulamalar görmek önemli bir kazanım olacaktır.

 

 

KALİTEDEN TAVİZ VERİLMEDİKÇE SEKTÖR GELİŞİR

 

 

İstanbul’da sürdürülebilir peyzaja önem veriyorsunuz. Bunun için üreticilerden beklentileriniz nelerdir?

 

Üreticilerin yetiştirdikleri ürünler uluslararası standartlara uygun olmalıdır. Sektörde belirli kalite ve formda ürün üretmeleri gerekmektedir.

Kuraklığa dayanıklı bitki ve fidan yetiştiriciliği öncelikleri arasında olmalı. Alım garantili üretimler ile üreticileri destekleyerek ürün kalitelerini ve üretim kapasitelerini arttırmalarını hedefliyoruz.

2014 yılında Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Derneğiyle yaptığımız sözleşme ile 230 bin adet, Urla Altıntaş Koop. yapılan sözleşmeyle ise 121 bin adet çalı üretimi yaptık. Ödemiş bölgesinden 2012 yılında yaklaşık 170 bin adet çalı alımı, Yine 2013-2014 yıllarında toplam 349 bin adet çalı alımı yaptık.

Kapasiteler arttıkça ve kaliteden taviz verilmeden iyi kalite ve formda ürün yetiştirildikçe sektör gelişir. 

 

 

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ için Türkiye’de üretici kimdir? Üreticiyi nerede görüyorsunuz? Üreticilerden beklentileriniz nelerdir?

 

Üretici, uluslararası standartlarda üretim yapabilen ve sürdürülebilirliği olan kaliteyi daima arttıran, kendini geliştiren olmalıdır.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ olarak yerli üretimi daima destekliyoruz. Yerli üretimin gelişmesi için elimizden geleni yapıyor kaliteli üretim için gerekli bilgi ve deneyimlerimizi paylaşıyoruz.

Ülkemizde çok değerli üreticilerimiz var. Burada önemli olan devamlılık, üretimde istikrar, yenilik, kalite ve dünya standartları.

Bugün sektör olarak baktığımızda ülkemizde bu işe yatırım yapan günden güne gelişen hatta yurt dışına ürünlerini rahatlıkla pazarlayan üreticilerimiz var. Bu çok önemli çünkü bunlar diğer üreticilerimize rol model oluyor.

Üreticiden beklentimiz, üretim tesislerinde alt yapısını tamamlamış, ürünlerinde dünya standartlarında kaliteli ürün yetiştiren ve ürünlerin hem iç ve hem de dış piyasalarda talep gören üreticiler olmasıdır.

Üreticiler kendi bünyelerinde Ar-Ge birimlerini kurarak, yeni uygulamalar geliştirebilirler, aynı zamanda faaliyetlerinin sürdürülebilir olmasını sağlamalılar. Daha çok ürün çeşitliliği üretmek yerine daha az üründe profesyonelleşmeyi ve kaliteli ürün üretmeyi hedeflemeliler.

 

 General Manager of Istanbul Agac ve Peyzaj Inc., Mr Faruk KACIR, mentioned that they apply the Garden Center Project firstly in Turkey. They targeted to develop concept and to increase the number of retail markets as well and as a result of increase ‘we aimed to become an important reference in retail market.’ He said.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler