AĞAÇ AŞ. İTALYADA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ, Ziraat Mühendisi, Orman Mühendisi ve Peyzaj Mimarlarından oluşan 7 kişilik teknik ekip İtalyadaki programa katıldı.

AĞAÇ AŞ. İTALYADA

İtalya, Pistoia Nursery Campus’te, 04.12.2016 - 11.12.2016 tarihlerinde içerik ve kapsam açısından özel olarak düzenlenen 7 gün süren bilgi ve deneyim paylaşımı yapılan program;İtalya Pistoia bölgesinde bulunan ve İtalya’nın en büyük fidanlığı olan Vannucci Piante firması tarafından kurulan Pistoia Nursery Campus’ün en önemli özelliği 7 hektarlık Pistoia Nursery Park ile entegre olmasıdır. Kampus toplamda 3 hektarlık bir alanı kapsıyor.

Program çerçevesinde; teorikte bitki yetiştiriciliği, işleme, bakım, tesisleşme ve lojistik süreçlerinin bilimsel olarak ele alınması ve pratikteki uygulama şekilleri hakkında karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı. Toprak üretim tesisi, kapalı ve yarı açık seralar, fidanlıklar ve satış ve sergileme alanlarında yapılan uygulamaları incelenerek, işleyiş için faydalı ipuçları ortaya kondu.

Eğitim programı

1-      Prof. Dr. Fabio SALBITANO / Floransa Üniversitesi - Fidanlık sistemlerinin oluşturulmasında gerekli kriterler

Uygulama – Fidanlıklarda genel teknik gezi

2-      Prof. CARMELO FRUSCIONE / Torino Belediyesi – Danışman / Toprak hazırlığı

LUCA FOSSI / Vannucci Teknik elemanı – Fidanlık Uygulamalı Gösterim 

3-      Prof. Dr. Carmelo FRUSCIONE / Torino Belediyesi – Danışman / Bitki bakım ve budama

Teknikleri

4-      Prof. Dr. Carmelo FRUSCIONE / Torino Belediyesi – Danışman – Fidanlıklar için Pratik uygulamalar

5-      EMILIO RESTA / Vannucci Zirai Doktoru – Gübreleme

6-      DANIELE MORONI / Vannucci Sulama sistemleri sorumlusu – Sulama

7-      DANIELE MORONI -EMILIO RESTA - Uygulamalı Fidanlık Turu

8-      Damiano REMORİNİ / Pisa Üniversitesi Araştırma Görevlisi – Bitkilerin fidanlık içerisinde taşınma teknikleri ve yükleme

9-      PAOLO MARTINELLI / Depo organizasyonu

Programda yer alan konular dışında Firenze, Pistoia ve Venezia şehirlerindeki kent peyzaj dokusu ve uygulamaları da incelendi.

Düzenlenen program hakkında İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Sn. Faruk Kacır “Farklı ülkelerde alanımızla ilgili bilgi ve deneyim paylaşımını önemsiyor, işbirliklerinin faydalı olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.  Program sonunda katılımcılara Vannucci Piante’nin sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Vannino Vannucci tarafından katılım sertifikası takdim edildi. 


Paylaş: 

Diğer Haberler