AHMET ŞEKER: PEYZAJ TEKNİKERLERİ ARIYORUZ

Sapanca MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı öğrencilerine yönelik söyleşiye katılan Marmara Fidancılık sahibi Ahmet Şeker, bütün fidancıların peyzaj teknikerlerine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

AHMET ŞEKER: PEYZAJ TEKNİKERLERİ ARIYORUZ

Sakarya Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksekokulu Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı öğrencilerine yönelik söyleşiler düzenlendi. Söyleşiye katılarak öğrencilere tecrübelerinden bahseden Marmara Fidancılık Sahibi Ahmet Şeker, Sakarya’daki bütün fidancıların Peyzaj Teknikerlerine ihtiyacı olduğunu fakat ara eleman bulmakta zorlandıklarını söyledi. Sektörün nasıl bir ara eleman istediğini ve nasıl iyi bir eleman olunacağını anlatan Şeker, “İyi bir eleman olmak için öğrencilik yıllarınızdan itibaren çok çalışmanız gerekir. Diğerlerinden farklı olmak için teknik bilginin yanında, iyi derecede bir yabancı dil bilmeniz de gerek. Hatta sürücü belgenizin olması dahi avantajdır. İşinin ehli olan bir eleman işsiz kalmaz” dedi. Öğrencilere çok iyi bir bölümde okuduklarını, işlerini sevmeleri gerektiğini söyleyen Şeker, bir Kimya Mühendisi olarak peyzaj işini 24 yıldır severek yaptığını söyledi. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Şeker, peyzaj sektöründe birçok ismin hikayesini örnek verdi; bu isimlerin işini severek yaptıkları için başarılı olduklarını ve sektörde çok önemli noktalara geldiklerinden bahsetti.

BİTKİ ISLAHINDA DÜNYAYLA YARIŞIYORUZ

Bir başka seminere katılan Osterras Veterinerlik ve Ziraat Firmasından Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet Demir ise bölüm öğrencilerine bitki ıslahı  ve tekniklerindeki son gelişmeler üzerine konuştu.

Ahmet Demir, ülkemizde ve dünyada azalan tarım alanlarından dolayı iyi tohum kullanarak birim alandan daha fazla ürün almak zorunluluğundan bahsetti. Mısır, Ayçiçeği, Kolza ve Aspir bitkisinin ıslahı üzerinde çalıştığını belirten Demir, geliştirdikleri mısır tohumunun şu anda dünyada oldukça iyi konumda olan diğer firmalarla yarıştığını söyledi. Ahmet Demir, öğrencilerin meslekleri gereği yabancı dil bilmelerinin, uluslararası tarım sektöründeki gelişmeleri takip etmeleri açısından önemli olduğunu vurguladı. Peyzaj okuyan öğrencilerin tarımın diğer alanlarında da iş bulup çalışabileceklerini kaydeden Demir,  öğrencilere mesleklerini sevmelerini ve çok çalışmalarını tavsiye etti. Demir, iklimsel şartlara ve mesai kavramına bağlı olmamak kaydıyla okulu bitiren öğrencileri hemen işe alabileceklerini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Ahmet Demir Ahmet Şeker’e, Peyzaj ve Süs Bitkileri Program bölüm başkanı Öğretim Görevlisi Nurettin Kartal tarafından teşekkür belgesi verildi.


Paylaş: 

Diğer Haberler