AVRUPANIN EN BÜYÜK PARKI MALTAPEDE YAPILIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve 171 futbol sahası büyüklüğünde olacak Maltepe Parkı projesi hayata geçiriliyor.

AVRUPANIN EN BÜYÜK PARKI MALTAPEDE YAPILIYOR

20 BİN AĞAÇ VE BİTKİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Maltepe sahilinin doldurulmasıyla yapılan Maltepe Parkı projesi hayata geçiriliyor. Bir ilke imza atılarak gerçekleştiren park için, sahilde oluşturulan dolgu alanının uzunluğu 3,5 kilometre, denize doğru eni ise 400 metre. Toplam 1 milyon 200 bin metrekarelik alanın 101 hektarı dolgu alanı, 19 hektarı ise mevcut yeşil alandan oluşuyor. Alanın özellikle Anadolu yakasında yaşayan insanların günlük kullanımında önemli bir aktivite alanı haline gelmesi bekleniyor. 171 futbol sahası büyüklüğünde olacak alana 20 bin ağaç ve bitki dikilecek.

 

ETKİNLİK VE MİTİNG ALANI

Proje toplam 201 milyon 780 bin TLye mal olacak. Altyapı çalışmaları ile birlikte başlanan üstyapı çalışmaları kapsamında da bitkilendirme yapılıp, diğer üniteler getirilecek. Bu projeyle Anadolu yakası 130 bin metrekarelik yeni miting ve etkinlik alanı kazanmış olacak.

Çocuklardan büyüklere kadar her insanın aktivite alanı olarak kullanabileceği ünitelerin yer alacağı alanda bisiklet yollarından kaykay alanlarına, kadar tenis kortlarından, futbol ve basket sahalarına kadar birçok spor sahasının yer alacağı etkinlik alanında kano ve yelken yarışları da yapılabilecek.

 

HELİKOPTER PİSTİ

Projede 2 bin 865 araç otoparkı, 76 otobüs otoparkı, 255 bin metrekare yaya yolu, 24 bin metrekare lale bahçesinin yanı sıra, spor ve çocuk oyun alanları, 10 adet çeşme, kültür ve aktivite alanında sergi mekânları, seyir platformları, 4 bin 600 kişi kapasiteli amfi tiyatro, piknik alanları, dış mekân spor aletlerinin de yer alacağı projede 3 adet helikopter pisti ile bilim parkı da bulunuyor. Özellikle çocukların ve gençlerin ilgisini çekecek bilim parkı; yanılsama adası, su adası, uzay-enerji adası, ses adası ve denge adasında oluşacak.

 

PARKTA YER ALACAKLAR

Projede ayrıca şular yer alacak; 1 adet atletizm pisti, futbol sahası, 2 adet halı saha, adet tenis kortu, uluslararası maçların oynanacağı 1 adet tenis kortu, 8 adet basketbol sahası, 4 adet voleybol sahası, 2 adet mini golf alanı, 7500 metre bisiklet parkuru, 61 adet bisiklet parkı, 2 adet trafik eğitim pisti, 2 adet model araç pisti, 2 adet model gemi havuzu (biri küçüklere hizmet verecek) kaykay pisti, BMX parkuru, çocuk macera parkı, deneysel eğlence alanları, açık kapalı lunapark alanları, çocuk arkeoloji parkı, çocuk müzik oyun alanı, midilli parkuru, büfe vitamin kafe, mini hayvanat bahçesi, boyama etkinliği platformları, satranç, müzik dinleme köşeleri, yap boz, lego oyun alanları, açık çocuk müzesi, seyir platformları, çay bahçesi, kumsal, bisiklet yolu.

 

 

 

Maltepe Park Project which made by filling the cost of Maltepe, is being implemented by Istanbul Metropolitan Municipality.  Size of park area will be as big as  171 football fields  and  20 thousands of  trees and other plants will be planted. The project will cost a total of 201 million 780 thousand TL.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler