BAHÇE VE ÇİÇEK SERGİSİ HOLLANDADA

TEMA Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğitin eşinin adına kurduğu Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinin düzenlediği ‘’İstanbulda Bahçe ve Çiçek’’ adlı sergi, Türkiye dışında ilk kez Hollandada sanatseverlerle buluştu.

BAHÇE VE ÇİÇEK SERGİSİ HOLLANDADA

 

Lahey Belediye Sarayı avlusundaki serginin açılışına Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, Türk Kültür Vakfı bilimsel danışmanı Prof. Nurhan Atasoy, Hollanda Senatosu'nun eski Başkanı Rene van der Linden ile çok sayıda ülkenin diplomatik temsilcileri ve Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Serginin açılış resepsiyonunda konuşan Büyükelçi Uğur Doğan, Türk kültür ve sanatını Hollanda'da tanıtmak için özveriyle çalıştıklarını söyledi.

Lahey'in merkezinde açılan serginin bu alandaki çalışmalardan biri olduğuna işaret eden Büyükelçi Doğan, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yıl dönümü dolayısıyla geçen sene düzenlenen etkinliklerin benzerlerini mümkün olduğunca bu yıl da sürdürme gayretinde olduklarını belirtti.

‘’Geçen yıl çok sayıda 400. yıl kutlamalarımız oldu. Programlarımız bitti sanılmasın’’ diyen Doğan, şöyle konuştu:

‘’Günde binden fazla insanın ziyaret ettiği Lahey'in merkezinde Türk kültürünün nadide eserlerini sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Çok özellikleri olan bir sergi bu ve Türk kültür ve sanatını tanıtmada önemli bir işlev görecek. Buna paralel olarak başka şehirlerde devam eden benzer sergilerimiz de var. Bu sergileri çok sayıda Hollandalının Türkiye hakkında geçen seneden edindiği intibaları daha da ileriye götürmek, Türk kültürünü tanıtmak bakımından bir araç olarak görüyoruz.’’

Türkiye'nin kültürel zenginliklerini yurt içi ve dışında tanıtmaktan büyük onur duyduğunu belirten Prof. Nurhan Atasoy da Türk tarihinde çiçek sanatı ve bahçeciliğinin önemli bir yeri bulunduğunu söyledi.

Kanuni döneminde bu kültürün doruk noktasına ulaştığını belirten Prof. Atasoy, şöyle devam etti:

‘’Müthiş bir çiçek kültürümüz var. Hayatımızın her alanında görmek mümkündür. Ölüm ve savaş anında bile bu var. Mezar taşlarımız çiçeklerle donatılmış. Bunu tanıtmayı hedefliyoruz. Bu yolla engin kültür ve sanat zenginliğimizi insanlara açıyoruz. Kendi kültürümüzü yeteri kadar tanımıyoruz. Bakın 16. yüzyıl Kanuni devrindeki yalnız siyasi veya savaş bakımından başarılarla övünmeyelim. Aslında kültürel faaliyetler de en yüksek seviyesine ulaşmıştır.’’

Her gün yüzlerce kişinin uğradığı Lahey Belediye Sarayı avlusundaki sergi, 4 Mart'a kadar ücretsiz gezilebilecek.


Paylaş: 

Diğer Haberler