BALIKESİR ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ İLE İLGİLİ ENVANTER ÇALIŞMALARI ÇUHAÇİÇE

BALIKESİR ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ İLE İLGİLİ ENVANTER ÇALIŞMALARI ÇUHAÇİÇE

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğünün Odun dışı Orman ürünleri ile ilgili envanter çalışmaları Çuhaçiçeği (Pirimula) ile devam ediyor.

Ülkemiz sahip olduğu ekolojik şartlar dolayısıyla çok değişik türde ve çok sayıda, gerek odunsu gerekse otsu bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Endemik ve ekzotik olan bu türlerin büyük çoğunluğu orman arazilerinde yetişmekte olup Orman İdaresince bu türlerin neslinin devamlılığının ve diğer yandan da faydalanmanın sağlanması bir plan dahilinde toplanarak yapılmasına izin verilmektedir.

Bu bağlamda Çan İşletme Müdürlüğünde üretim amaçlı envanter çalışmalarına başlanılan primula bitkisi Balıkesir orman Bölge Müdürlüğünün birçok işletmesinde lokal olarak yayılış göstermektedir.

İlkbaharda ilk çiçek açan bitkilerden olan primula adını Primus=birinci anlamına, veris verden türemiş olup bahar anlamına gelir. Buradan da baharın ilkleri, baharın birincileri anlamı çıkmaktadır. Çuha çiçeği yapraklarının kumaş gibi olması nedeni ile Çuha çiçeği diye anılır. Almanlar bitkiye Anahtar çiçeği "Schlüsselblume"  ( anahtar çiçeği) derler. Çünkü çiçeklerinin taç yaprakları eski büyük anahtarlara benzer.

 

Vatanının Türkiye olduğu tahmin edilen bitki günümüzde Batı Avrupadan Doğu Türkistana kadar geniş bir alanda yetişmekte ve süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Çiçekleri, yaprakları ve kökleri değişik tıbbi kullanım alanında kullanılan çuha çiçeği eskiden beri uyku verici, kökleri ise balgam söktürücü olarak kullanılmakta idi.

Envanter çalışmaları neticesinde çuha çiçeğinin  yenilenebilir ve sürdürülebilirlik esasları çerçevesinde faydalanmasının sağlanmasının amaçlandığını belirten Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın;

 Bu türde de olduğu gibi, Odun dışı orman ürünleri kaynaklarından düzensiz faydalanmalar birçok yörede bu değerlerin devamlılığı ve verimliliği üzerinde ciddi tehditler oluşturmaktadır.  Bu şekilde yapmış olduğumuz envanter çalışmaları ile hem bu türlerin devamlılığının sağlanması hem de koruyarak kullanmasını disipline edeceğinden büyük önem taşımaktadır dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler