BİN İŞÇİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Elazığ Orman İşletme Müdürü Enver Yıldırım, bu yıl bölge genelinde 10 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını söyledi.

BİN İŞÇİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Elazığ Orman İşletme Müdürü Enver Yıldırım, bu yıl bölge genelinde 10 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını söyledi. Elazığda ise dikim sezonunun başlamasından itibaren yaklaşık 2 milyon fidan diktiklerini hatırlatan Yıldırım, bu sayısı sezon sonuna kadar 4 milyona çıkaracaklarını kaydetti.

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü bu yıl bölge genelinde 10 milyon fidanı toprakla buluşturacak. Faaliyetlerini, Elazığ, Bitlis, Bingöl, Hakkari, Malatya, Hakkari, Tunceli ve Van illerinde olmak üzere toplam 8 Orman İşletme Müdürlüğü, 1 Orman Fidanlık Müdürlüğü, 28 Orman İşletme Şefliği ve 3 Orman Kadastro Komisyon Başkanlığı ile yürüten Orman Bölge Müdürlüğü, Elazığda toplam 6 bin hektar alanda 4 milyon fidan dikecek. Orman İşletme Müdürü Enver Yıldırım, merkeze bağlı Badempınarı köyünde devam eden fidan dikim çalışmalarını yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Yıldırım, "Orman İşletme Müdürlüğü olarak bu yıl 5 bin hektar normal programımız toprak muhafaza çalışması, bin hektar da IFAD kapsamında bir çalışmamız olacak. Sahalarımızın tamamının makineli toprak işlemesi yapıldı. Bu makineli toprak işlemesi kapsamında kısmen ekskavatörle toprak işlemesi yapıldı. Bazı alanlarda dozerle tam alanda sürüm yapıldı. Sahaların toprak işlemesi tamamen yapıldı bitti. Şimdi dikim sezonuna girmiş bulunmaktayız. Aşağı yukarı bir aydan beri de sahalarımızda dikim işlemleri devam etmektedir. Arkadaşlarımız da dikim işçilerimizle mühendislerimizle birlikte dikim sahalarını kontrol ediyoruz. Dikimlerimiz devam ediyor" dedi.

"ELAZIĞDA HEDEFİMİZ 4 MİLYON, BÖLGEDE 10 MİLYON FİDAN"

Elazığda bu sezon 4 milyon fidanı toprakla buluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Yıldırım, Fidan Müdürlüğünde üretilen fidanların bölgeye dağıtıldığını kaydederek, "Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü olarak 2014 sonbahar ve 2015 ilkbahar sezonunda 3,5-4 milyon fidan dikmeyi hedefliyoruz. Bölgede ise bu rakamı 10 milyon olarak planlıyoruz. Bu sahalarımızın tamamı yeşillendiği takdirde Elazığımıza bayağı bir yeşil alan kandırmış olacağız. Dikim çalışmalarımız devam ediyor. Dikim çalışmamıza katılan işçi arkadaşlarımızın bir kısmı çevre orman köyleri, bir kısmı da diğer köylerden gelen arkadaşlarımızdır. Bunlarla birlikte dikim faaliyetlerimiz devam ediyor. Yağışlı ve donlu havalar dışında dikim işlemlerini yıl sonunda tamamlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

"20 SAHADA BİN İŞÇİYE İSTİHDAM"

Elazığ Orman İşletme Müdürlüğünün 20 sahada dikim işlemi gerçekleştirdiğini kaydeden Yıldırım, "Bu sahalarımızda bine yakın işçiyle dikim işlemi sürüyor. Genel olarak baktığımız zaman bu iki ay içerisinde dikim işlemini tamamlamayı düşünüyoruz. Hava muhalefeti olmasa yıl sonuna kadar sahaların tamamının dikimi gerçekleşmiş olacak" ifadelerini kullandı.


Paylaş: 

Diğer Haberler