BİR KAN BİR FİDAN

BİR KAN BİR FİDAN

Türk Kızılayı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının birlikte yürüttüğü "Bir Kan Bir Fidan" projesi kapsamında fidanlar toprakla buluşturuldu.

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampüs alanında belirlenen alanda Yozgatta bu yıl içerisinde kan bağışında bulunan bağışçılar adına çeşitli muhtelifte 10 bin adet fidanın dikimi yapıldı.

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampüs alanında "Kanınız fidana, fidanlar ağaca. Her kan üç insanın hayatını kurtarıyor. Kan bağışçılarımız adına dikilecek her fidan, ormanlarda yeşeriyor, sizinle hayat buluyor" sloganıyla fidanların dikimi gerçekleştirildi.

Fidan dikim törenine Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar,  Kayseri Orman Bölge Müdürü Ahmet Kara, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şaban Güçlü, Prof. Dr. Hasan Yumak, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Seyfullah Türkmen, Yozgat Kızılay Kan Bağış Merkezi Doktoru Selçuk Cansız, Bozok Üniversitesi personeli, Orman İşletme Müdürlüğü ve Kızılay çalışanları ile öğrenciler katıldı.

Gönüllü ve güvenli kan bağışları ile ülkemizin kan ihtiyacını karşılayan Türk Kızılayına bağışlanan kanlar yalnızca  hasta ve yaralılara değil, doğaya da can verecek düşüncesi ile toprakla buluşturulan fidan dikim töreninde konuşan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, "Üniversitemiz  kampüsünün yapılaşmasının devam ettiği alanların dışında meşhur Yozgat Çamlığına doğru alanda geniş bir kampüsümüz vardı. Başbakanlığımızın başlattığı "5 Milyon Öğrenciye 5 Milyon Fidan" projesi kapsamında 2012 yılında Orman Bölge Müdürlüğü ile de bir protokol imzaladık. Protokol sonrası projemiz hayata geçti. Kampüs alanımızda belirlenen bölgelere şu anda 200 bin, toplamda da 300 binin üzerinde fidan dikimi gerçekleştirerek kampüsümüzü çok yeşil bir kampüs haline dönüştüreceğiz." dedi.

Programın Kızılay işbirliğiyle gerçekleştiğini belirten Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, "Bir Kan, Bir Fidan" kampanyası çerçevesinde yapmış olduğumuz bir ağaçlandırma çalışmasıdır. Yozgatta bu yıl 9 bin 600 ünite kan toplanmış. Bu veri yaklaşık 10 bin ve üzerinde bir fidan dikimi olarak karşımıza çıkıyor. Bu projenin sadece kampüsümüzün güzelliğine yönelik değil, hem çevre bilincine ilişkin hem de öğrencilerimizin doğaya bağlılıklarını artırma adına yapılmış bir proje olduğunu düşünüyoruz. Bölge müdürümüzün yakın ilgisi ve desteği için kendisine teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Kayseri Orman Bölge Müdürü Ahmet Kara ise,  "Bozok Üniversitesi ile 2012 yılında yapılan protokol gereği üniversite kampüs alanındaki projelendirme çalışmaları tamamlandıktan sonra 220 hektarlık bir alanda toprak işlemesinin tamamlanarak, dozerlerin çalışma gerçekleştirdiğini ve teraslama yapılarak söz konusu çorak alanı fidan dikmeye uygun hale getirdik ve bu alanda şu anda 200 bin fidan dikimi tamamlanmış durumda. Kampüs alanında belirlenen ağaçlandırma sahasına Mavi Ladin, Sedir, Karaçam, Badem ve meyve fidanlarının dikimi gerçekleştirildi. Üniversitemiz kampüsü 5 ila 10 yıl içerisinde orman havasına bürünerek üniversitenin çevre görüntüsünü değiştirecek durumda olacak. Bu noktada Orman Bölge Müdürlüğü olarak sayın rektörümüzün de katkı ve desteğiyle birlikte üniversitemize her türlü katkıyı, hizmeti vermeye hazırız, gereken çalışmaları yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz." dedi.

Yozgat Kızılay Kan Bağış Merkezi Doktoru Selçuk Cansız  ise "Bir Kan Üç Can, Bir Kan Bir Fidan" kampanyası Türk Kızılayı ile Orman Bakanlığı arasında bir protokolle yapılmaktadır. Biz Yozgat Kan Bağış Merkezi olarak bu yıl 9 bin 600 ünite kan almış durumdayız.  Bu vesile ile 10 bin ağaç dikimi gerçekleştirilecek. Bu proje her yıl devam edecek.  Kan veren bir kişi hem üç can kurtarmış  hem de karşılığında bir tane de fidan dikimine vesile olmuş oluyor."  dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler