BİTKİLER KORUMA ALTINA ALINDI

Flora Tespit Çalışmaları Kapsamında 138 Binden Fazla Bitki Tohum ve Soğanı Taşınarak Koruma Altına Alındı.

BİTKİLER KORUMA ALTINA  ALINDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: "İstanbul 3. Havaalanı İnşaatından Etkilenecek Bitki Türleri Taşındı"...

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbulda inşa çalışmaları devam eden 3. havaalanı sahasında yapılan flora tespit çalışmaları çerçevesinde 138 binden fazla bitki tohumu ve soğanının koruma altına alınarak başka yerlere taşındığını söyledi.

 

Türlerin Devamlılığı Garanti Altına Alındı

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığının ülkemizin sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin devamı ve gelecek nesillere aktarılması maksadıyla ülke genelinde çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Bu çalışmalardan birisini de İstanbulda inşaatı devam eden 3. havaalanında yaptık. Bakanlık olarak bu çalışmalarımızla 138 binden fazla bitkinin tohum ve soğanlarını başka yerlere taşıyarak, bu türlerin devamlılığını garanti altına aldık" diye konuştu.

İstanbul 3. havaalanı sahası içerisinde yapılan çalışmalar çerçevesinde Galanthus x valentinei (Kardelen Soğanı), Lilium martagon L. (Türk Zambağı, İstanbul Zambağı)  ve Nectaroscordum siculum (Ucria) Lindl. subsp. bulgaricum (Janka) Stearn (Sicilya Bal Zambağı), Centaurea hermannii (Peygamber Çiçeği) ve Cirsium polycephalum (Çokbaşlı Köygöçüren) türleri tespit edildi ve bu türler koruma altına alınarak nakilleri yapıldı.

 

Kardelen Soğanları İstanbul Atatürk Arboretuma ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Bahçesine Taşındı

 

Tespiti yapılan soğanlı türler arasında yer alan ve endemik olan Kardelen Soğanı türünden 89 bin soğan, türün devamlılığı için saha dışına taşındı. Ayrıca bilimsel olarak türlerin korunumu için faaliyet gösteren İstanbul Atatürk Arboretuma ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi bahçesine de toplam 10 bin kardelen soğanı dikilerek türün devamlılığı garanti altına alındı.

 

İstanbul ve Sicilya Bal Zambağı Türünden Toplam 15 Bin 300 Adet Nakil Yapıldı

 

Kardelen Soğanı ile benzer ekosisteme sahip olan ve hassas kategoride yer alan İstanbul Zambağı, ile nadir kategoride yer alan Sicilya Bal Zambağı türlerinden de 13 bin 200 adet soğan Tayakadın Rüzgar Enerji Santrallerinin bulunduğu orman arazisine taşındı. Ayrıca bu türlerden 2 bin 100 adet de yine İstanbul Atatürk Arboretuma taşınarak dikildi. Böylece bu iki türden toplam 15 bin 300 soğan taşınmış oldu.

 

Peygamber Çiçeği ve Çokbaşlı Köygöçüren Türlerinin Tohumları Ankara Tohum Gen Bankasına Gönderildi

 

Yine saha çalışmalarında tespit edilmiş olan Peygamber Çiçeği ve Çokbaşlı Köygöçüren türleri tohumları toplanarak koruma altına alındı. Peygamber Çiçeği türü için 3 bin 350 adet tohum Ankara Tohum Gen Bankasına, 150 adet tohum ise İstanbul Atatürk Arboretuma teslim edildi. Çokbaşlı Köygöçüren türünden de 15 bin adet tohum Ankara Tohum Gen Bankasına, 750 adet tohum da İstanbul Atatürk Arboretuma türlerin korunumu için gönderildi.

 

Sahil Sarmaşığı Havaalanının Peyzajında Kullanılacak

 

Proje sahasının kuzeyindeki sahilin kumsal bölümünde yaklaşık 500 m2lik bir alanda varlık gösteren ve nadir kategorisinde yer alan Convolvulus persicus (Sahil Sarmaşığı) türü ise diğer etmenlerin verebileceği zararları en aza indirmek üzere etrafı tel çitle çevrilerek koruma altına alındı. Koruma altına alınan 5 bin adet sahil sarmaşığının daha sonra havalimanı sahasının peyzaj çalışmasında kullanılarak korunması planlanıyor.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler