BOTANİK BAHÇESİNE YOĞUN İLGİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı H. Hüseyin Sülü, 17 dönümlük bir alan üzerinde yer alan Botanik Bahçesi’nin, alan itibarı ile küçük bir bahçe olmasına rağmen her hafta ortalama 3 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi.

BOTANİK BAHÇESİNE YOĞUN İLGİ

Her kesimden ziyaretçi var
Gaziantep Botanik Bahçesinin konukları arasında, anaokulları, liseler, üniversite öğrencileri, Gaziantep halkı ve şehir dışından gelen ziyaretçilerin yer aldığını vurgulayan Sülü, "Son dönemde evlenecek olan çiftlerin de gözde mekânı haline gelen ve adeta stüdyoya çevrilen Botanik Bahçesi gördüğü bu ilgiden oldukça memnun. En son aldığımız Gelin Faytonuyla fotoğraf çektirmek isteyenler birbirleri ile yarışıyor" dedi. Sülü, "Yaz aylarında Botanik Bahçesini görkemiyle donatan yıldız çiçekleri renk çeşitliliğiyle ve normalden büyük çaptaki çiçekleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Gaziantep halkının adalya olarak adlandırdığı yıldız çiçekleri Haziran ayından başlayarak Aralık ayına kadar çiçek veren, Gaziantepin 40 dereceyi gören sıcaklarına dayanıklı olan çok su istemeyen yumrulu bir bitkidir. Osmanlı Bahçesi, Renk ve Koku Bahçesi, Giriş Bahçesi olmak üzere Festival, Uzay ve Botanik Bahçesini donatan yıldız çiçekleri kış aylarına kadar ziyaretçileriyle buluşmayı bekliyor" diye konuştu.

 

Geliştirme projeleri devam edecek

Botanik Bahçesinde bulunan ve eğitim niteliği taşıyan bir bahçe türü olan Keşif Bahçesinin de okullar açılmadan önce hazırlıklarını tamamlandığını belirten Hüseyin Sülü, "Bitki dikimi yapılabilecek olan kasalar renk renk boyanarak bitkilerin nasıl dikileceği bilgisini de paylaşmak adına kasalara bitki dikim levhaları yerleştirildi. Bahçenin dört bir tarafı da bitki dünyasına meraklı gözlerin daha çok dikkatini çekmek adına renklenerek meraklılarını bekliyor. Yapılan bütün bu çalışmalarla ziyaretçilerinin ilgisinin artarak devam ettiği Botanik Bahçesinde çalışmalarımız tüm hızı ile sürdürüyor" değerlendirmesinde bulundu. Gaziantepli vatandaşların daha güzel mekânlara layık olduğunu aktaran Sülü, bunu gerçekleştirmek için birçok projeler yaptıklarını belirtti. Park ve bahçelerin yanı sıra vatandaşlar için yeşil alanlar üretmeye gayret gösterdiklerini dile getiren Sülü, belediyecilik adına en güzel hizmeti vermeye çalıştıklarını kaydetti.     


Paylaş: 

Diğer Haberler