Boz-Bey Gülü Tescillendi

Ülkemizde Ödemiş bölgesinde yetişen endemik tür olan Boz-Bey Gülü çoğaltılarak kritik seviyeden çıkarılması ve bu türün ticarileştirilmesi amacıyla Atılım Fidancılık tarafından tescil alınarak üretimine başlandı.

Boz-Bey Gülü Tescillendi

Dünya üzerinde çok az bölgede yetişen Boz-Bey Gülü (Cytisus Fontasenii Chronanthus Orientalis) Atılım Fidancılık tarafından tescillenerek üretimine başlandı. Kritik türler arasında yer alan bitkinin çoğaltılarak yurtiçinde ve yurtdışı pazarında satışa sunulması için çalışmalar devam ediyor.

 

bozbey

 

Atılım Peyzaj Firma Sahibi Selahattin Bağlı yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek; "1985 yılında küçük çaplı ev-salon bitkileri üretimi yapmaya başladık. Bölgesel olarak üretime başlayan firmamız daha sonraları dış mekan gül, oya, ardıç, zakkum, kuşdili, taflan gibi türlerin üretimi ile uygulama ve tedarik alanında çalışmalarını sürdürdü. 2000 yılı itibariyle yurtdışı ve yurtiçi piyasasına yönelik gölge ağacı üretimine başladık. Bu kapsamda top akasya, gülibrişim, akça ağaç türleri, çınar gibi türlerin üretimine yöneldik. Diğer yandan bazı türler aşılama yoluyla kendi üretimimizi yapmaya başladık. Bu çalışmaları yaklaşık 9 hektarlık üretim sahası içerisinde yürütülüyoruz. Satışımız yurtiçinde ağırlıklı olarak Orta Anadolu, Doğu Anadolu bölgelerine, yurtdışında ise Gürcistan, Azerbaycan, Irak gibi ülkelere devam ediyor" dedi.

 

bozbey

 

Kuraklığa Dayanıklı

Boz-Bey gülünün özelliklerine vurgu yapan Bağlı, "Boz-Bey gülü herdem yeşil ve kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Kökü derinlere iner ve 40 derece ile eksi 20 derece arasındaki sıcaklıkta yaşayabilir. Budama ihtiyacı olan bir çalıdır. Aşırı suya hassas kireçli topraklarda yaşayabilir. 40 ile 80 cm boya ulaşan çiçeklenme yer ve zamana bağlı olarak mayıs ayı başı ile 15 haziran aralığında başlayıp yaklaşık 40 günlük bir dönemde gerçekleşir. İlerleyen dönemde ikinci bir çiçeklenmeye ve aromatik bir koku salgılamaktadır" dedi.

 

bozbey

 

Kritik Düzeyde Endemik Tür

Boz-Bey gülünün kritik seviyede olduğunu belirten Bağlı, "Bu bitki ülkemizde çok az sayıda yalnızca bölgemizde (İzmir / Ödemiş) bulunmaktadır. Aşırı sıcak, yangın ve arazi çalışmalarında yok olma tehlikesi altında olduğundan zor şartlar altında üretimi gerçekleştiriyoruz. Dünyada yine çok az sayıda olmak üzere Yeni Zelanda ve Fas'ın Batı Kıyılarında bulunmaktadır. Bitki kritik düzeyde endemik bir türdür" dedi.

 

bozbey

 

Atılım Boz-Bey Gülü

Son olarak tescil sürecine değinen Bağlı, "Boz-Bey'in marka tescili Mayıs 2021 tarihinde Atılım Peyzaj olarak tescillendi. Bitkiyi önce seri üretime almak ve ülkemizde uygun alanlarda; özellikle büyük şehirlerin meydan ve refüj peyzajında kullanılması hedeflenmektedir.  Yerli üretim bitki türlerinin kullanımını yaygınlaştırmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu bitkiyi kritik sınıfından çıkararak uzun vadede ticarileştirmek ve ülkemizi temsil edecek şekilde pazarlanmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda bölgemize ve ülkemize yeni bir ticari bitki türü ile katkı sağlamak istiyoruz" dedi.

 

bozbey


Paylaş: 

Diğer Haberler