CENNETTEKİ KARA LEKEYE YEŞİL RÖTÜŞ

Halk ile devlet işbirliği yaptı. 2008’de Marmaris’te kül olan 5 hektar orman 6 yıl sonra yeşillendi.

CENNETTEKİ KARA LEKEYE YEŞİL RÖTÜŞ

6 yılda yeşeren mucize... 27 Haziran 2008de Marmarise bağlı Armutalanda çıkan yangında 5 hektar kızılçam kül olmuştu. Muğla ve Marmaris orman bölge müdürlükleri ile beldede yaşayanlar; zümrüt yeşili ormanda kara bir lekeye yol açan yangının yaralarını sarmak için seferberlik ilan etti.

DOĞAL GENÇLEŞTİRME 
Birçok turistik otelin komşu olduğu Şahin Tepesi denilen alan temizlenip, bellendikten sonra bir kısmı ağaçlandırıldı. Kalan büyük bir kısmı için ise ‘doğal gençleştirme yani yanan kızılçamların, tohumlarının yeniden çimlenmesine yönelik çalışma başlatıldı. 2008den beri süren yeşil mücadele başarıyla sonuçlandı; alanın büyük bölümü kendiliğinden yeşerdi. Hemen hemen her orman yangınından sonra çıkan ‘satılacak, peşkeş çekilecek söylemlerinin de gerçek olmadığı belgelendi. 4 helikopter, 25 arozöz, 7 itfaiye aracı, 100 orman işçisi ve çok sayıda iş makinesiyle müdahale edilen yangın güçlükle söndürülmüştü. 

HERKESTEN FİDAN

ŞAHİN Tepesinin yeşillendirilmesi için sadece Marmarisliler değil, Türkiyenin dört bir yayından sivil toplum kuruluşları da seferber oldu. Çevre derneklerinden spor kulüplerine birçok kurum ve kuruluş bölgeye gelip fidan dikti.


Paylaş: 

Diğer Haberler