Çiftçinin Yüzü Serada Çiçekçilik Projesi ile Gülecek

Geçtiğimiz yıl fizibilite çalışması yapılan ve bu yıl Trakya Kalkınma Ajansı tarafından destek sağlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin imza töreni Trakya Kalkınma Ajansı toplantı salonunda gerçekleşti.

Çiftçinin Yüzü Serada Çiçekçilik Projesi ile Gülecek

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI EKREM EŞKİNAT: “BÖLGEMİZDE ALTERNATİF ÜRÜN ÜRETİMİNE YÖNELİK ÖNEMLİ BİR MODEL”

Başkan Eşkinat konuşmasında projenin bölge için çok önemli olduğunun altını çizerken; “Geçen sene yaptığımız fizibilite projesinin devamını gerçekleştiriyoruz. Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte yaptığımız fizibilite çalışmasının ardından uygun bulunan projeye kaynak aktarımı yapılacak. Bu bölgemiz için çok önemli bir proje. Özellikle tarım arazisi olan, bölgemizde alternatif ürün üretimine yönelik önemli bir model.” dedi.

“KÖYLERİMİZE, ÖZELLİKLE KÖY KOOPERATİFLERİMİZE ÖRNEK OLMAK İÇİN TRAKYA KALKINMA AJANSINA PROJE İLE BAŞVURDUK”

Süleymanpaşa Belediyesi olarak projenin hazırlanışında örnek model olmayı ve bölge halkına katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Eşkinat; “Biz burada ticari beklenti içerisinde değiliz. Bu çalışmanın çoğalması için örnek model oluşturuyoruz. Bu serada; Süleymanpaşa Belediyesi’nin ihtiyaç duyduğu parklara, meydanlara çiçekleri üreteceğiz. Şuan için bizim bütün ihtiyacımızı karşılamayacak. Alım garantili bu modeli yapacak başka yatırımcılara, köylerimize, özellikle köy kooperatiflerimize örnek olmak için Trakya Kalkınma Ajansına proje ile başvurduk. Umarım biz artık başka yerlerden çiçek almak zorunda kalmayız. Bu bölgenin çiçeklerinin tamamını başka belediyeler de dahil olmak üzere bu seranın öncülük ettiği bizim bölgemizdeki başka seralar tarafından sağlanır.” diye konuştu.

“HAVAMIZ, SUYUMUZ, TOPRAĞIMIZ HER ŞEYİMİZ BU PROJEYE ÇOK UYGUN”

Ülke çapında serada çiçekçilik yaparak bölge ekonomisini ayakta tutan iller olduğunu, Süleymanpaşa’nın da bu illerin arasına girmek için çaba göstereceğini ifade ederek sözlerine devam eden Eşkinat; “Sadece bu ve buna benzer projelerle ayakta durup ekonomisini döndüren bölgeler var.  Trakya bu çalışma için çok uygun. Havamız, suyumuz, toprağımız her şeyimiz bu projeye çok uygun. Bu bir üretim ve gelir kaynağı haline gelebilir diye düşünüyoruz. Yalova, Aydın ve İzmir bunu başarmış durumda. Biz de bu illerin arasına girmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“BİZ BU İŞİ BAŞARACAĞIZ”

Son olarak Trakya Kalkınma Ajansı ile gerçekleştirilen işbirliğine değinen Eşkinat; “Bizim imzalayacağımız proje Trakya Kalınma Ajansı ile yapılan en büyük proje. Bundan sonraki adımımızda Trakya Kalınma Ajansı ile ortak proje yaparak yurtdışından kaynak getirmek için çabalayacağız. Hedefimiz bu. Ben Trakya Kalınma Ajansı ekibine de kendi ekibime de güveniyorum. Biz bu işi başaracağız.” ifadelerini kullandı.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler