ÇUMRA LALESİ İRANDA AÇACAK

Konya’nın Çumra ilçesinde üretilip, yıllardır İstanbul’u baştan başa süsleyen 20 milyon lalenin güzelliği, İstanbul’a gelen ziyaretçileri kıskandırırken, Topbaş’ın 10 yıl önce başlattığı “Lale devri” İran’ın Azeri kenti Urmiye Belediye’sine de model

ÇUMRA LALESİ İRANDA AÇACAK

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında geldiği İstanbulda gördüğü lalelere hayran kalınca İBByi ziyaret eden ve buradan aldığı bilgiyle Konyalı üretici Korkut Yetkine ulaşan İranın Urumiye Şehri Belediye Başkanı Muhammed Hazratpour, yönettiği şehrin İstanbula benzemesini istiyor.

NUFUSUN 2 KATI LALE SİPARİŞ ETTİ 

Urumiye Gölü ile Türkiye sınırı arasında, kendi adıyla anılan ovada kurulan Urumiyenin Belediye Başkanı Muhammed Hazratpour geçen yıl satın alıp, şehrin fuar alanına ektiği 120 bin lale soğanını açtığında, kentte büyük beğeni gördü. İranlı başkan bunun üzerine önümüzdeki yıl için, kişi başına 2 lale düşecek şekilde şehrin nüfusunun iki katı olan 2 milyon 300 bin adetlik sipariş daha verdi. 

KEUKENHOF PARKIN AYNISINI İSTEDİ 

Göreve 3 yıl önce başlayan İranlı Belediye Başkanı Muhammed Hazratpour, geçtiğimiz günlerde, Konyalı üretici Asya Lalenin sahibi ile kapıları her yıl Mart sonundan Mayıs sonuna kadar ziyaretçilere açık olan 32 hektar büyüklüğündeki Hollandadaki dünyaca ünlü Keukenhof Parkta buluştu. Beraberinde Park Bahçeler Müdürü ve müteahhit firmalardan oluşan ekibiyle gelen ve Urumiyenin eşsiz doğal güzelliğini, şehirde de lale ile taçlandırmak isteyen İranlı Başkan Hazratpour, Korkut Yetkinden, Hollandadaki parkın aynısının Urumiyeye de yapmalarını isteyip, sözleşme imzaladı.

SU BEŞİĞİNDE LALELER AKACAK

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Urumiye, öneminden dolayı çevresindeki medeniyetler ve milletler tarafından da tanınan her dilde farklı bir şekilde anılıyor. Süryanice ‘su beşiği anlamına gelen ‘ur-miadan geldiği tahmin edilen şehRin doğusunda yer alan Urmiye Gölü, dünyanın ikinci büyük tuz gölü olup, içerdiği minerallerle dünyada büyük öneme sahip. Kent yakınlarında, 9 Ocak 2011 tarihinde Iran Aire ait iç hat seferi yapan bir yolcu uçağı düşmüş, 72 kişi hayatını kaybetmişti. Urmiye şehrinde nüfusun çoğunluğunu Azeriler, azınlık kısmını ise Kürtler, Süryaniler ve Ermeniler oluşturuyor.    


Paylaş: 

Diğer Haberler