DALLIOĞLUNDAN 4x4 HİZMET

Dallıoğlu Seracılık, Ankara’da 4 farklı hizmeti aynı anda sunarak müşterilerini cezp ediyor. Dış mekan, iç mekan, mevsimlik ve kesme çiçek hizmeti veren Dallıoğlu, Salı günleri kurduğu mezatla da dikkat çekiyor.

DALLIOĞLUNDAN 4x4 HİZMET

Dallıoğlu Peyzaj, Seracılık, Fidan ve Çiçekçilik her salı düzenledikleri dış mekan, iç mekan, mevsimlik ve kesme çiçeklerin satışa sunulduğu mezat ile başkent Ankara’ya kaliteli hizmet veriyor.

Ülkemizin önde gelen ve Ankara’nın en büyük peyzaj firmalarından biri olan Dallıoğlu Seracılık, her geçen gün yaptığı çalışmalar ile sektörün öncüsü ve en büyüğü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ankara’yı ithal çiçek ile tanıştıran firma, dış mekan, iç mekan, mevsimlik ve kesme çiçekler ile peyzaj konusunda ulusal ve uluslararası alanda hizmet veriyor. Her Salı günü düzenledikleri mezat ise sadece Ankara’dan değil, Türkiye’nin her köşesinden ziyaretçilerin akınına uğruyor. “Peyzaj sektöründeki her türlü ihtiyaca cevap vermek için çalışıyoruz” diyen Dallıoğlu Seracılık Genel Müdürü Kadir Daler ile peyzaj sektöründeki konumlarını ve sektörün geleceğini konuştuk.

 

 

Öncelikle hikayenizle başlasak, Kadir Daler kimdir?

 

Seracılık ile babam sayesinde beş yaşında tanıştım. O dönem resmi bir kuruluşta çalışan babam, evimizin arka tarafına bir sera inşa etmişti. Kardeşlerimle beraber orada seracılığa gönül verdik. Emekliliği sonrasında seracılığa devam etmeye karar veren babam, bir arkadaşı ile ortak bir sera kurdu; ancak yaşanan anlaşmazlıklardan ötürü o işletme uzun soluklu olamadı. Ardından, Karşıyaka’da yeni bir sera kurduk. O günden beri işlerimiz hep çok yoğun oldu. Bu bölgede değişen imar durumu sonrasında İzmir’in Ödemiş ilçesinde üretim tesisleri kurarak artan talebe cevap vermeye çalıştık. Çiçekçiliğin yanı sıra çevre düzenleme hizmeti de vermekteyiz. Çocukluğumda üretiminin yanı sıra hafta sonlarında pazarlarda satışını yaptığım çiçekçiliğe, hala ilk günkü heyecan ve sevgiyle devam ediyorum.

 

 

Firmanızın sektördeki konumundan bahsedebilir misiniz?

 

Kalite anlayışımız ile sektörde her geçen gün daha önemli bir konuma gelmekteyiz. Peyzaj ve lojistik alanlarının yanı sıra dış mekan, iç mekan, mevsimlik ve kesme çiçek alanlarında da hem toptan hem de perakende olarak hizmet vermekteyiz. Organizasyon firmaları, oteller, kamu kurumları ve belediyeler ile çalışmaktayız. Hem yurtiçi hem de yurtdışından sipariş edilen bitkilerin seçimini ve temini ile özel olarak ilgilenmekteyim. Müşterilerimize daha profesyonel hizmet vermek için üretim, tedarik ve lojistik bölümlerimizi ayrı ayrı konumlandırdık. Peyzaj bölümümüzde ise yedi mimarımız A’dan Z’ye müşterilerimizin taleplerine cevap vermekte.

 

 

Ödemiş’teki üretim tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz?

 

Ödemiş’teki tesislerimizde ibreli, yapraklı ve çalı grubu başta olmak üzere dış mekan bitkilerinin üretimini gerçekleştirmekteyiz. Türkiye’de bulunmayan bu bitkileri ithal edip yetiştiriyoruz. Örneğin geçen yıl tedarik sıkıntısı bulunan bitkiler arasında yer alan top mazıdan 30 bin fide yetiştirme başarısını gösterdik.

 

 

SEKTÖRÜN DEVLET DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR

 

Sektörün geleceği hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

 

Seracılık, zor bir sektör. İlerleyebilmek için sektördeki herkesin birbirine her alanda destek olması gerekiyor. Özel sektörün yanı sıra belediyelerimiz de seracılık konusunda önemli yol kat ettiler. İnsanların çiçeklere olan ilgisi arttıkça, bu alandaki yatırımlar da artarak büyüyor. Bu bölgede 70 civarında firma seracılık ile uğraşmakta. Biz, elimizden geldiği kadar herkese destek vermeye çalışıyoruz. Diğer sektörlerdeki devlet desteğinin seracılık için de sağlanması durumunda, turizmin yanında ikinci bir bacasız sanayinin oluşmasının önünde hiçbir engel yok.

 

 

Süs bitkileri sektörünün istihdama olan katkısı nedir?

 

Her geçen gün gelişmekte olan bu sektör, önemli bir istihdam olanağı yaratmaktadır. Firmamızda yaklaşık 50 kişi çalışmakta. Firmaların yapacakları yatırımlarla ve sektöre girecek yeni işletmelerle halkımıza daha çok iş kaynağı yaratabiliriz.

 

 

Dallıoğlu Seracılık için babadan oğla geçen bir aile firması diyebilir miyiz?

 

Birçok kişiye iş olanağı sağlasak da temelde bir aile firmasıyız. Bu işi babam kurdu, şu anda ben devam ettiriyorum. Kardeşlerim ve yeğenlerim de firmamızda çalışıyor. Gelecek nesillerimizin de bu işi sürdürmesi arzusundayım.

 

 

Fiyatlardan memnun musunuz?

 

Rekabette eşitlik ilkesinin önemine inanan biriyim ve bunun sadece devlet politikasıyla değil, insanların bilinçlenmesi ile gelişeceğini düşünüyorum. Örneğin çeşitli yerlerde satılan bir çiçeğin ne kadar kaliteli, ne kadar dayanıklı olabileceğini insanlara anlatabilmek gerek. Üç ay çiçekli kalan bir orkide ile satın alındıktan bir hafta sonra çiçeğini döken orkide arasında önemli bir fark var ve bu mecburen fiyatlara da yansımakta. Toptan fiyata satış yapan işletmelerden bu tarz bitkiler satın alıp hüsrana uğrayan insanlar, ne yazık ki zamanla çiçeklere olan ilgilerini yitirmekte. İşte bu noktada, insanları kalite konusunda bilinçlendirme devreye giriyor. Çiçek sevgisini ancak bu şekilde geliştirebiliriz.

Üreticinin korunması konusunda ise devreye devlet politikaları girmekte. Üretim konusunda sağlanacak teşvikler, malın tedarik edilmesi, saklanması ve satış koşullarının belirlenmesindeki uygulamalar, bu sektördeki firmaların geleceğini belirleyecek temel unsurlar. Ayrıca hangi zamanda hangi bitkilerin üretimi ve satışı konusunda oluşturulacak bir bilgi ağı, sektörün gelişimi açısından çok önemli. Aşırı üretim veya aşırı ithalat, zaman zaman firmaları büyük sıkıntılara sokabilmekte. Biz bunun bilincindeyiz ve bu konuya ayrı bir önem gösteriyoruz.

 

 

MÜŞTERİLERE YURTDIŞI SEYAHATİ

 

Firma misyonunuzda özellikle dikkate aldığınız konular nelerdir?

 

Kurumsal kimliğimizi oluşturan temel prensiplerimizin yanı sıra öncelik verdiğimiz konuların başında üretimini ve satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerin kalitesi ve bu ürünler konusunda aldığımız geri dönüşlerin değerlendirilmesi geliyor. Bugüne kadar sadece ‘satmak’ amacıyla hizmet vermedik. Ürünlerini bizden tedarik eden müşterilerimize en kaliteli ürünleri temin etmenin yanı sıra satın aldıkları ürünleri nasıl daha iyi koruyabilecekleri konusunda bilgi vermek bizim için olmazsa olmazlardandır.

Önem verdiğimiz bir diğer konu ise, ister alışveriş amacı ile isterse vakit geçirmek amacı ile tesislerimizi ziyaret eden müşterilerimizin kaliteli vakit geçirmelerini sağlamaktır. Şehrin gürültüsünden ve stresinden kurtulmak isteyen birçok kişi bizi ziyarete geliyor ve bu durum bizi son derece mutlu ediyor.

 

 

Ankara’da kesme çiçek satışını yapan başka firmalar var mı?

 

Kesme çiçek işini Ankara’da ilk defa biz başlattık. Tabi ki daha sonra başka firmalar da kesme çiçek konusunda sektöre hizmet vermeye başladılar. Bu bizi mutlu eden bir durum; çünkü çiçekçilik alanını ne kadar geliştirirsek insanlardaki çiçek sevgisini de o kadar arttırmış oluruz. Ancak bu işin doğru yapılması son derece önemli. Yanlış veya eksik uygulamalar, çiçekçilik işiyle ilgilenen birçok kişiyi mağdur etti. Bu konuda önlem almak amacı ile modern bir buzhane kurduk ve ürünlerini bizden tedarik eden çiçekçilere eğitim verdik. Ayrıca son iki yıldır bizimle çalışıp satış konusunda ilk 10’a giren çiçekçilerimizi Avrupa seyahatine götürüyoruz. Burada üretim alanlarını gezip, sektördeki yeni gelişmeleri takip etme şansı yakalıyorlar.

 

 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Her geçen yıl gelişmekte olan sektörümüzün, eğitim ve kalite ile çok daha ilerilere gideceğine inancım tam. Yakaladığımız başarılarla bir yandan ülkemizin adını uluslararası alanda daha çok duyururken diğer yandan da ekonomiye katkımız her geçen sene artmakta. Herkesin içindeki çiçek sevgisinin büyümesini dilerim.

 

 

 

 

DALLIOĞLU’NUN SALI MEZADI BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

 

 

Her salı günü Dallıoğlu Seracılık’ın kurduğu dış mekan, iç mekan, mevsimlik ve kesme çiçeklerin yer aldığı mezadı ziyaretimizde, bu etkinliğin müdavimleri ile konuştuk.

 

Yonca ÖZEN ve Evren DEMİRTAŞ – Bloomy Studio

Merhaba. Anakara’da çiçek tasarımı ve organizasyon alanlarında faaliyet gösteren Bloomy Studio olarak, verdiğimiz hizmetlerde sadece ithal çiçek tercih eden tek firmayız. Dallıoğlu Seracılık’ın her Salı günü düzenlediği mezata düzenli olarak katılıyoruz. Buraya aslında mezat demek doğru olmaz, burası mezattan bir adım ötede. Buradaki ürünler normal mezatlardaki ürünlere göre daha kaliteli ve daha ucuz.

 

Osman DEMİRCİ – Talip Çiçekçilik

Ankara, ithal çiçeği Dallıoğlu Seracılık sayesinde tanıdı. 30 yıldır çiçekçilik ile uğraşıyorum ve son iki yıldır hiç görmediğim çiçekleri tanıma şansım oldu. Her Salı düzenlenen bu mezat sayesinde müşterilerimize çok çeşitli ve kaliteli ürünleri zamanında tedarik edebiliyoruz.

 

Veysel ÜRÜN – Açelya Çiçekçilik

 

Sadece çiçekçilerin ve organizasyon firmalarının değil, çiçek ile ilgili bütün sektörlerin rağbet gösterdiği bu mezatta Avrupa standartlarındaki ürünlerle Ankara’daki bütün talebe cevap verilmekte. İç piyasaya genelde 2. veya 3. kalem olarak nitelendirdiğimiz ürünler sunulurken, buradan çok daha kaliteli çiçekleri müşterilerimize sunmak için tedarik ediyoruz. 


Paylaş: 

Diğer Haberler