DOĞA VE ESTETİK İÇİN ÜRETİM

Arokarya Fidancılık & Tarım firmasının ağaç üretiminde iddialı gelecek planları bulunuyor. 45 hektar arazide modern yöntemlerle üretim gerçekleştiren Arokarya, kısa sürede büyük yatırımlar yaparak sektörde yer edindi.

DOĞA VE ESTETİK İÇİN ÜRETİM

Ağaç ve Çalılarda üretimde iddialı; kalite standardı yüksek, stokları geniş, son teknolojik imkanları kullanan, geniş üretim alanına sahip, en iyi toprak ve iklim koşullarını değerlendiren Arokarya Fidancılık & Tarım firması sektöre iddialı giriş yaptı. Sakarya Emirler Köyünde bulunan fidanlıkta üretim gerçekleştiren Arokarya, 45 hektar alana yayılıyor. Tamamen öz kaynaklarıyla yatırım gerçekleştiren Arokarya sektör adına hedeflerini yüksek tutuyor. Toplam üretim alanını 500 dönüme çıkartmayı hedefleyen Arokarya, kısa sürede Türkiye'deki ilk 5 firma arasında yer almayı amaçlıyor. Avrupa standartlarında üretimini gerçekleştirmek için güçlü adımlarla ilerliyor. Ürün stokunu geniş tutan ve sürekli artıran Arokarya, 2 milyon çalı ve 150 binin üzerinde ağaca sahip. Yakın planda ağaç grubunun yükseltilmesi planlanırken, çalıda da 2 milyon hedefi ön görülüyor.

 

 

AVRUPA STANDARTLARINDA AĞAÇ ÜRETİMİ

 

Arokarya Fidancılık & Tarım firmasının kurucu ortaklarından Nebil Çelebi, sektörde çalı ve ağaç grubunda vazgeçilmez bir marka olmak istediklerini söyledi. "Öz kaynaklarımızla yerleri aldık, altyapılarını oluşturduk ve sektöre girmiş olduk. İlerleyen dönemlerde hedefimiz Avrupa standartlarında ağaç üreticisi olmak" diye konuşan Çelebi, "10 çeşit türde bir buçuk milyona yakın çalı üretimimiz devam ediyor. Öte yandan 15 türde ağaç çeşidini topluyoruz, bunun için gerekli bağlantılarımızı oluşturduk. Başlangıç için hazır ürünü alıp piyasaya sunmak niyetindeyiz ama önümüzdeki yıldan itibaren ağaç üretimine de güçlü bir şekilde başlayacağız. 2019-2020 döneminde hem kendimiz hem de piyasa için ürünler yetiştirmek istiyoruz. Biz bu sektöre yeni girdik, kısa dönemde eksikleri tespit ettik. Türkiye'de ağaç üretimi yok denecek kadar az. Herkes büyük harcamalar yaparak yurt dışından getirtiyor. Burada büyük bir ekonomik kayıp yaşanıyor. Halbuki, yerli üretimi artırarak rahatlıkla Avrupa standartlarında ağaç üretimi yapabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için çalışıyoruz" dedi.

 

 

ÖZGÜN ÇÖZÜMLER ÜRETEN MARKA

 

Üretimde, Türkiye'nin yanı sıra, bölge ülkelerinin taleplerini de karşılamayı amaçladıklarını kaydeden Nebil Çelebi, Ortadoğu, Arap dünyası ve Türki Cumhuriyetlere ihracat yapacaklarını söyledi. Ülkemizin ağaç alanında dışa bağımlılığının azaltılması gerektiğini özellikle vurgulayan Çelebi, Arokarya olarak ulusal ve uluslararası alanda özgün çözümler üreten bir marka olma yolunda ilerlediklerini ifade etti. Çelebi sözlerini şöyle sürdürdü; "Türkiye, bereketli toprakları ve iklimsel çeşitliliği sayesinde bitki türleri açısından büyük bir zenginliğe sahip. Biz de bu zengin çeşitlilikten maksimum düzeyde faydalanarak, dünya standartlarında üretim yapmayı hedeflemekteyiz. Ağaç, çalı ve süs bitkilerinin üretimini Türkiye'de yaparak, müşteri ihtiyaçlarını maksimum düzeyde karşılamaktayız. Güven, kalite ve yenilik odaklı bakış açımızla, çalışmalarımıza devam etmekteyiz."

 

 

MODERN FİDANLIK

 

Arokarya Fidancılık ve Tarım, günümüz ihtiyaçlarının gerekli tüm donanımlarına sahip modern bir fidanlıkta üretim yapıyor. Sera alanı, kapalı bitki saksılama hangarı, 9 bin metrekare gölgelik, ağaçlık ve fidanlıklar olmak üzere 45 hektarlık arazi üzerinde üretim yapılmakta. Merkezi sulama sistemi ve otomatik bitki besleme sistemi bulunan seralarda, bitki sağlığı için gerekli her türlü donanım ve altyapı mevcut. Profesyonel ve tecrübeli personel sayesinde, en sağlıklı fidanlar en iyi teknoloji ile üretilmektedir. 2 milyon ağaççık ev çalı, yaklaşık 145 bin ağaç ile talepleri karşılamakta; ürün sayısı ve çeşitliliği istikrarlı bir şekilde artmaktadır.

 

 

UYGULAMA VE BAKIM

 

Arokarya'nın bitki üretimi dışında da hizmetleri bulunduğunun altını çizen Nebil Çelebi, müşterilerinin memnuniyetini ön planda tuttuklarını ve her zaman çözüm odaklı iş yaptıklarını kaydediyor. Çeğlebi, Arokarya'nın diğer hizmetlerini şöyle sıraladı: Zengin bitki çeşitliliğine sahibiz ve tüm bitkilerin temin ve satışını yapmaktayız. Arokarya Fidancılık ve Tarım olarak, bitki temin ve satışının dışında peyzaj projelendirmesi, uygulama ve bakım çalışmaları da yapmaktayız.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler