Doku Kültürü ile Fidan Üretimi Artıyor

Trabzon Of Fidanlık Şefliği 2021 yılında doku kültürü ile fidan üretimine başladı. 2021 haziran ayında ilk ARGE çalışmaları başlatılan laboratuvarda 2022 yılında 70 bin adet 2023 yılında 200 bin adet fidan üretimi gerçekleştirildi.

Doku Kültürü ile Fidan Üretimi Artıyor

 

Kamu kuruluşları arasında seri üretim yapabilme özelliğine sahip Of Fidanlığı ihtiyaç duyulması halinde 2 milyon fidan üretebilecek kapasiteye sahip.

 

Doku kültürü yöntemi ile fidan üretimi bitkilerin hızlı çoğaltılması, geleneksel yöntemlerle kolay çoğaltılamayan bitkilerin çoğaltılması ve daha sağlıklı bireylerin üretimi sağlanıyor. Doku kültürü ile fidan üretiminin çok sayıda ve kısa sürede istenilen özelliklere sahip bitki üretimi, az sayıda anaçla çok sayıda bitki üretimi, yıl boyu üretim, pazar değeri yüksek türlerin elde edilmesi gibi birçok avantaj sağlamaktadır. Doku kültürü ile maviyemiş, aronya, şeftali, kiraz, gibi meyveler ile kafkas gülü, gül, orkide gibi süs bitkilerinin seri üretimi yapılıyor. Bununla birlikte fındık, çay, sakız ağacı ve çam türlerinde ARGE çalışmaları devam etmektedir.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler