DOST ÜLKE EXPO2016DA

DOST ÜLKE EXPO2016DA

Türkiye ile Güney Kore arasındaki EXPO 2016 Antalya ile ilgili görüşmelerde resmi imza atıldı. Güney Kore Tarım, Gıda ve Kırsal İşler Bakanı Dong Phil LEE, 17 Haziran 2015 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Yönetim Kurulu Başkanı Mehdi Ekere gönderdiği mektupta katılım kararı aldığını bildirmişti. Ülke komiseri atamasının ardından Güney Koreden beş kişilik bir heyet Hun Park başkanlığında Antalyaya geldi.

Konuk heyete önce proje ve yapım aşaması ve alan detaylı şekilde anlatıldı ve Güney Koreye ayrılan bölüm gösterildi. Güney Kore heyeti başkanı ve aynı zamanda şef mimarı olan Hun Park, "Türkiyenin de 2013de Suncheon EXPOsunda açtığı bahçeyi ilk günkü gibi bakmaya devam ediyoruz" dedi. Proje sunumu sonrası bin 121 dönümlük alana geçildi ve konuk ülkeye ayrılan bölüm gösterildi. Araziyi gezen heyet daha sonara imza töreni için tekrar yönetim binasına geldi.

DOST ÜLKE: GÜNEY KORE

İki ülkenin köklü bir geçmişi olduğuna değinen EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Vekili Faik Akturan şöyle konuştu: "Dost ve kardeş ülke Güney Koreyi EXPOda görmekten mutluluk duyacağız. Güney Kore, zengin bir kültüre sahip. EXPO 2016da da bu kültürü yansıtan bir bahçe ile aramızda olacaklarına inanıyoruz. Biz de Türkiye olarak 2013 yılında Suncheon EXPOda bir bahçe açtık ve bahçemiz halâ açık. Sizler de açtığınız Güney Kore bahçesini bizlere emanet edeceksiniz ve biz de çok uzun yıllar açık kalacak bu bahçeye tıpkı sizin Suncheondaki Türk bahçesine baktığınız gibi titizlikle bakacağız".

Akturan, heyet başkanı Hun Parka EXPO 2016 Antalyanın sembol çiçeği şakayık ile endemik bitkiler kitabı ve çeşitli hediye sundu. Park da kötü ruhları kovduğuna inandıkları karı-koca maskı hediye etti. Park ve Akturan EXPO 2016nın güzelliklerle geçmesi dileğiyle maskları takarak fotoğraf çektirdi.

 

                                             

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler