Dündar Sektörün Taleplerini Dile Getirdi

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Dündar, TRT 1’de Bu Toprağın Sesi programına katıldı.

Dündar Sektörün Taleplerini Dile Getirdi

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Dündar, TRT 1'de Bu Toprağın Sesi programında süs bitkileri sektörü hakkında açıklamalarda bulundu. SÜSBİR'in çalışmalarına değinen Dündar, sektörün taleplerini dile getirdi.

 

Süs bitkilerindeki KDV uygulamasına dikkat çeken Dündar, "Tarım sektöründe KDV oranı yüzde 18 olan tek ürün grubu süs bitkileridir. Bir meyve fidanı üreticisinin KDV oranı yüzde 1 yada yüzde 8, bizim üreticimiz de aynı şekilde çalışarak bitkilere aynı işlemleri uyguluyor fakat KDV oranı farklı. Seralarda üretilen ürünler için de bu durum aynı şekilde, süs bitkilerine uygulanan KDV oranı daha yüksek. Pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı Karanamesi ile KDV oranı yüzde 8'e indirildi geçici olarak, üreticilerin talebi KDV'nin yüzde 8'e kalıcı olarak indirilmesidir" dedi.

 

Süs bitkileri sektöründe doğrudan 100 bin istihdam sağlandığını söyleyen Dündar sözlerine, "Dolaylı olarak; girdisini üretenler, nakliyesini yapanlar, yetiştikten sonra satışını yapanlar, uygulamasını yapanlar dahil edildiğinde yüz binlerle ifade edebiliriz bu rakamı. Bizim sektörümüzün çalışanlarının büyük kısmı kadınlardır. Üretimin yapıldığı bölgelere en yoğun katkı sağladığımız nokta da kadın istihdamıdır" dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler