Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi Ödülleri'ne Aday Proje

Tarım ve Orman Bakanlığı, orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan Karar Destek Sistemi'nin, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'ne bağlı olan Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi Ödülleri'ne aday gösterildiğini duyurdu.

Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi Ödülleri'ne Aday Proje

 

Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2022 yılından beri kullanılan yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Karar Destek Sistemi, çeşitli alt sistemleri bir araya getiren bir yazılım olarak öne çıkıyor. Sistem, meteorolojik veriler, ORBİS verileri, İHA ve uydu görüntüleri gibi farklı kaynaklardan gelen verileri entegre ederek orman yangınlarıyla mücadelede büyük bir destek sağlıyor.

 

Karar Destek Sistemi, meteorolojik verilere dayanarak orman yangını çıkma olasılığını ve yangının sebebini tahmin etme yeteneğine sahip. Ayrıca, bir yangın durumunda anlık olarak meteorolojik ve coğrafi koşulları analiz ederek en uygun müdahale stratejisini belirleyebiliyor ve yapılan müdahaleleri simüle edebiliyor.

 

Sürekli olarak değişen koşulları analiz eden yapay zekâ destekli Karar Destek Sistemi, yangının davranışını ve ilerleyişini öngörebilme kabiliyetine sahip. Bu sayede, müdahale ekipleri yangına daha etkili bir şekilde müdahale edebiliyor ve yangının ilerleyişi ve tehdidi göz önünde bulundurularak zamanında tahliye gerektiren yerleşim birimlerinin boşaltılmasına yardımcı olabiliyor.

 

Sistem aynı zamanda mevcut verileri sürekli olarak analiz ederek kayıt altına alabiliyor ve bu bilgi havuzu sayesinde yangınla mücadele çalışmalarında sürekli iyileştirmeler yapılmasına olanak tanıyor.

 

Bakan Yumaklı, yerli sistemin orman yangınlarıyla mücadelede ekiplere büyük destek sağladığını ve uluslararası ödüle aday gösterilmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti. Vatandaşlardan, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu ödülü hak ettiğine inandıklarını ve internet üzerinden yapılan oylamada destek vermelerini beklediklerini ifade etti.

 

Vatandaşlar, 31 Mart 2024 tarihine kadar https://www.itu.int/net4/wsis/stocktaking/ adresi üzerinden oy kullanabilecekler. Oylama sonucunda en fazla oy alan projeler, 27-31 Mayıs tarihlerinde Cenevre'de gerçekleştirilecek olan törenle ödüllendirilecekler. Oy kullanmak için web adresine gidip kayıt olunması ve Forest Fires Support Decision System projesine oy verilmesi gerekmektedir.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler