DÜNYANIN BOTANİK EXPOSU EXPO 2016 ANTALYA

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, 2016 yılında Antalyada düzenlenecek Dünyanın Botanik EXPOsu "EXPO 2016 Antalya" alanı için bir an önce bitkilendirme çalışmalarına başlanılması.

DÜNYANIN BOTANİK EXPOSU EXPO 2016 ANTALYA

BİR AN ÖNCE BAŞLANMALI

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, 2016 yılında Antalya'da düzenlenecek Dünyanın Botanik EXPO'su "EXPO 2016 Antalya" alanı için bir an önce bitkilendirme çalışmalarına başlanılması gerektiğini, aksi takdirdeTürkiye'nin bitkileri ithal eder duruma düşebileceğini söyledi.Bağdatlıoğlu, yaptığı açıklamada, Antalya'da düzenlenecek dünyanın botanik EXPO'su için 3 yıl gibi kısa bir süre kaldığını söyledi. EXPO'da sadece fuar alanının değil, çevresinin de hazırlanması gerektiğini belirten Bağdatlıoğlu, alanın çevresinde yeşillendirme, çiçeklendirme ve buna göre peyzaj çalışmalarının yapılması gerektiğini anlattı.
Kendisinin EXPO Konseyi'nde olduğunu hatırlatan ve bitkilendirme konusunda bir çalışmanın kendilerine yansımadığına işaret eden Bağdatlıoğlu, "EXPO alanı konusunda önemli bir tehlike bizi bekliyor, konusu botanik olan EXPO ile ilgili henüz bitkilendirme alanında bir çalışma yapılmıyor. 3 yıl belki yeterli bir süre gibi düşünülebilir, ama bitkilendirmenin, tohumlamanın bugünden yapılması gerekiyor" dedi.

İTHAL BİTKİ BİZİ ÜZER

Bu durumun sektöre de iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan Bağdatlıoğlu, bitkilendirmenin, peyzaj çalışmalarının bir yılda tamamlanamayacağını ifade etti.
Konusu botanik olan EXPO için peyzajın ve bitkilendirmenin çok önemli olduğunu dile getiren Bağdatlıoğlu, "Bitkilendirmeyi bugünden hazırlayamazsak zamanı geldiğinde sektörü tanıtmayı, üretimi artırmayı amaçladığımız EXPO'da bitkileri ithal eder duruma geliriz, bu da bizi çok üzer. Bu nedenle acilen sektörün paydaşları ile bir araya gelip, ortak planı çıkartılması, bir yol haritası belirlenmesi gerekiyor" diye konuştu.Geleceği düşünüp, bugünden adım atılması gerektiğini kaydeden Bağdatlıoğlu, bu konunun profesyonellerin işi olduğunu ve konunun profesyonellerince bir an önce değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

KAYNAK:WWW.SONDAKİKA.COM

Paylaş: 

Diğer Haberler