EN İYİ BAHÇE İSTANBUL

EXPO 2016 Antalya’nın en iyileri belli oldu. ‘İstanbul Bahçesi’ EXPO’da ‘En İyi Bahçe’ ödülünü aldı. Ödül töreninde konuşan Şimşek; Bu ödülü almak bizi gururlandırdı, bu İstanbul için bir gurur…

EN İYİ BAHÇE İSTANBUL

EXPO 2016 Antalya’ya katılım sağlayan ülkeler ile il, ilçe ve kurum bahçelerine ödülleri düzenlenen törenle verildi. 54 ülkenin katılım gösterdiği ve 4,5 milyonu aşkın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği EXPO 2016 Antalya’da, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği’nin (AIPH) oluşturduğu jürinin değerlendirmesi sonucunda en iyi bahçeler belirlendi. Türkiye’nin ilk EXPO’sunda birincilik ödülü İstanbul’a verildi. “İstanbul Bahçesi” “En İyi Bahçe” ödülünü alarak birinci oldu. İkincilik ödülü Antalya’nın, üçüncülük ödülü de Burdur’un oldu. Ankara’ya ise tanıtım özel ödülü verildi. Ödülleri Antalya Valisi Münir Karaloğlu verdi.

 

 

ÖDÜL TÖRENİ

 

EXPO 2016 Antalya Bahçecilik Ödül törenine EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AIPH Başkanı Bernard Oosterom, ödül alan ülkelerin, il ve kurumların temsilcileri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe, “Ülkeler milyonlarca ziyaretçiye ülkelerinin çiçeklerini, kültürlerini gösterdi. EXPO 2016’da yan yana gelen ülkelerin siyasetin üstüne geçerek geleceğe önem veren bir dünyanın sembolü olduğunu belirtti” dedi.

Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla gelecek nesiller için daha yeşil bir dünyanın mümkün olduğunu 4,5 milyon yerli ve yabancı misafire gösterebildiklerini kaydeden Bakan Çelik, “Ziyaretçilerimiz, ülke ve kurum bahçelerini EXPO kulesi, çocuk adası, tarım ve biyoçeşitlilik müzesi, bilim ve teknoloji müzesi gibi farklı özellikteki alanları gezdiler” dedi.

 

 

İSTANBUL İÇİN GURUR

 

Birincilik ödülünü Antalya Valisi Münir Karaoğlu’nun elinden alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, “Sayın Başkan Kadir Topbaş bize hep şunu söyler; ‘Ne yapıyorsanız en iyisini yapın. İstanbul için hep en iyisini yapın’ der. Biz de İstanbul’da peyzaj alanında en iyisini yapıyoruz. İstanbul dünyanın sayılı şehirlerinden biri. Bir turizm şehri. Tarihi özellikleriyle ön plana çıkan bir metropol. Böylesine farklı dinamikleri bir arada barındıran ve 14 milyon kişinin yaşadığı bir şehrin peyzajını yapmak çok önemli bir sorumluluk. Başkanımızın talimatıyla yapılan çalışmalarda İstanbul peyzaj düzenlemelerinde sürekli kendimizi geliştirdik. Hep en iyi olmayı hedefledik. Çünkü İstanbul bunu hak ediyor.

Türkiye’nin ilk EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya’da “En İyi Bahçe Ödülünü” almak bizi gururlandırdı. İstanbul Büyükşehir Belediyemizi gururlandırdı. Bu İstanbul için bir gurur. İstanbul’da 12 senedir Başkan Kadir Topbaş’ın yapmış olduğu çalışmalar adına da bir gurur. EXPO bu işin sonu. Yani EXPO Garden organizasyonu dünyadaki bütün bahçecilik anlayışlarını değerlendiren bir organizasyon. İstanbul’umuza böyle güzel bir ödül getirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

EXPO’DA İSTANBUL BAHÇESİ

 

EXPO 2016 Antalya, 1.121 dönümlük alanda, 51 yabancı ülkenin katıldığı ülke bahçelerine de ev sahipliği yaptı. Türkiye Tema Bahçeleri içinde alanın en iddialı bahçesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2 bin 875 metrekare alanda kurulan “İstanbul Bahçesi” oldu.

İstanbul Bahçesi tasarımı içinde, dünyanın en önemli kenti ve kıtaların buluşma noktasının İstanbul olduğunu vurgulayan yuvarlak köprü tasarımı bulunuyor. Bu yuvarlak köprü aynı zamanda dünyayı temsil ediyor. Ayrıca yuvarlak köprüde bir asma köprü Boğaziçi köprüsünü temsilen yer alıyor. Bahçe içerisinde EXPO 2016 Antalya’nın teması olan çiçek ve çocuk temasına uygun olarak çocuk figürleri bulunuyor.

İstanbul Bahçesi’nde anıt ağaç, oya, servi, çınar ağacı, özel peyzaj gülleri bulunuyor. İstanbul’un yedi tepesi yedi servi ağacı, yedi oya ağacı, yedi manolya ağacı, yedi süs kirazı ile vurgulanmıştır. Anıt ağaçları simgeleyen bir çınar ağacı bulunmaktadır. Bahçede ayrıca Türk avlu döşemesi örnekleri sergilendi.

İstanbul’da birçok alanda uygulanan Duvar Bahçe uygulaması da İstanbul Bahçesi’nde İstanbul temasıyla yer alıyor. İstanbul Boğazını simgeleyen su öğesi ve lale terasları bulunuyor. Ve temalı çiçek tagları anı fotoğrafı çekmek isteyenler tarafından büyük ilgi gördü.

 

 

İSTANBUL’UN 5 BİN YILLIK TARİHİ

 

 

Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, Roma ve Bizans medeniyetlerinin izlerini taşıyan İstanbul, 5 bin yıllık köklü geçmişiyle EXPO 2016 Antalya’ya taşındı. İstanbul’un tarihi simgesel yapıları olan Galata Kulesi ve Kız Kulesi minyatürleri ile İstanbul Boğazını simgeleyen su öğesini ve köprü bir arada yer aldı. İstanbul boğazına özgü türlerinden Akdeniz iklimine uygun olan bitkiler, botanik tasarım içinde İstanbul Bahçesi’nde sergilendi. 


Paylaş: 

Diğer Haberler