ERGUVAN BURSANIN SİMGESİ OLDU

ERGUVAN BURSANIN SİMGESİ OLDU

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu erguvanı Bursada 2014 yılı için simge ağaç ilan ederek, 30 bin adet dikileceğini duyurdu. Bursa İl Müftülüğünün kurulmasına öncülük ettiği Erguvan Gençlik Derneği, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Nilüfer Belediyesinin düzenlediği etkinlikte ilk erguvanlar toprakla buluştu.

Fidan dikim törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Erguvan Gençlik Derneğinin yönetimi ve üyeleri, çevre mahalle muhtarları ile sakinleri katıldı.

Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay; "Nilüfer Belediyemizin çok değerli katkısı ve altyapı hizmeti sunmasıyla, bu manada başından beri destek veren Orman Bölge Müdürlüğümüzün verdiği fidanları, ismini verdiğimiz derneğimizin bir faaliyeti olarak birazdan toprakla buluşturmaya başlayacağız. Biz İslam dininin mensupları olarak, ‘Kıyamet koptuğunu görse bile fidanı olan diksin buyuran sevgili Peygamberimizin ümmetiyiz. Biz diyoruz ki Yeşil Bursamız her yanı ile yeşilliği muhafaza olsun. O sebeple biz özellikle erguvan yılı diye bildiğimiz bu yılda Erguvan Gençlik Derneği olarak fidanlar dikecek, ağaçlandırma çalışmaları yürüteceğiz. Derneğimizin kuruluş amaçlarından birisi de insanlara faydalı olmaktır. Nilüfer Belediye Başkanlığımıza, Orman Bölge Müdürlüğümüze, Muhtarlığımıza ve katılan sizlere şükranlarımızı arz ediyorum. Bu güzel çabamızın Rabbimiz tarafından güzel bir sevap olarak yazdırılmasını niyaz ediyorum" dedi.

Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun; " Bursa Bölge Müdürlüğü olarak her yıl 2 milyon fidan üretiyoruz, bunun yaklaşık 1 milyon kadarını Bursa ilindeki ormanlık alanlara dikiyoruz. Ancak 2011 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile Orman Genel Müdürlüğümüze orman alanları dışında da ağaçlandırma yapma yetkisi verildi. Bundan sonra Bakanlığımız değişik kurum ve kuruluşlarla protokoller imzaladı. Bunlardan birisi de Diyanet İşleri Başkanlığıyla cami bahçelerinin, ibadethanelerin ve mezarlıkların ağaçlandırması için böyle bir protokol imzalandı. Şimdiye kadar 26 adet ibadethanede, 11 adet mezarlıkta ağaçlandırma yapmışız. Biz ayrıca her yıl bir ağaç türünü bir il için simge ağaç seçiyoruz. Bursa için 2012 yılının simge ağacı ıhlamurdu; 50 bin ıhlamuru Bursada diktik. 2013 yılı Bursa için kestane yılıydı; 100 bin adet kestaneyi Bursada toprakla buluşturduk. Daha 2013 yılından 2014 yılı erguvan yılı olarak tespit edildi. Tevafuka bakın ki İl Müftülüğümüz de Erguvan Gençlik Derneği kuruyorlar ve erguvan ağaçlandırması yapmak istiyorlar. Biz bu sene, 120 cami bahçesine, 2014 yılında 2014 erguvan dikeceğiz" dedi.  

Nilüfer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Dr. Sibel Özer 1994 yılından bu yana aralıksız ağaçlandırma yaptıklarını ifade ederek Orman Bölge Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yapma talebini iletti. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey yaptığı selamlama konuşmasında; "ağaç dikmek geleceğe yatırım yapmaktır. Katılan herkese geleceğe katkı yaptığınız, ağaç diktiğiniz için gönülden teşekkür ederim" dedi.

2014 yılında Bursada dikilecek olan 30 bin erguvandan 40 kadarı Erguvan Gençlik derneğinin düzenlediği etkinlikte katılanlar tarafından toprakla buluşturuldu.


Paylaş: 

Diğer Haberler