EXPO 2016 HAYRAN BIRAKIYOR

Kanada merkezli sivil toplum kuruluşu olan Communities in Bloom’un Jüri Üyeleri Richard Daıgneault ile Alain Cappele, EXPO 2016 Sergi Alanı’nı gezdi, proje için “Etkileyici ve muhteşem” yorumu yaptı.

EXPO 2016 HAYRAN BIRAKIYOR

 

Proje sunumundan sonra kendine takdim edilen hediyelerin arasında Alaaddinin Sihirli Lambasını gören Kanadalı Daıgneault, lambanın üzerine elini sürüp "Tekrar gelmeyi ve Kanadanın da katılmasını diledim" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin Kaleiçi Semtinde projelendirdiği Çiçek Açan Şehirler Proje yarışmasının değerlendirmesi için gelen jüri üyeleri Kanadalı Richard Daigneault ile Belçikalı Alain Cappele, Aksu İlçesindeki bin 121 dönümlük sergi alanına geldi. Yönetim binasında EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez tarafından karşılanan jüri üyelerine, proje ve çalışmalardaki aşamalar anlatıldı. Çiçek ve Çocuk teması ile sürdürülebilir enerji ve çevre çalışmalarını olumlu bulan jüri üyeleri, daha sonra araçla sergi alanını gezdi.

AĞAÇ GÖVDESİNDE HEDİYE

EXPO Tepesi gezisi sırasında jüri üyelerine ajans çalışanlarının yaptığı sürpriz hem şaşırttı hem mutlu etti. Her biri en az 400 yaşında olan keçiboynuzu ağaçlarını inceleyen jüri üyeleri, ağacın gövdesine saklanmış paketleri gördü. Görevlilere paketleri soran jüri üyeleri, paketin içinden çıkan keçiboynuzu ve Harnup pekmezleri ile mutlu oldu, "İlginç bir hediye oldu" diye konuştu. Jüri üyeleri daha sonra yine EXPO Tepesinde anı için ağaç dikti. Sokak Benjamini (Ficus Nitida) ağacı dikip can suyu veren jüri üyeleri, ağacın gövdelerine kendi isim plakalarını taktı.

 

KANADANIN KATILMASINI DİLEDİ

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, Çiçek Açan Şehirler Yarışması için gelen jüri üyelerinin sergi alanını ziyaretinden mutlu olduklarını söyledi. Suiçmez, EXPO 2016nın sembol çiçeği şakayık ile duvar saati ve küçük hediyeler sundu. Paketlenmiş hediyeleri açan jüri üyeleri, Alaaddinin Sihirli Lambasını görünce şaşkınlıklarını gizleyemeyerek tebessüm etti. Kanadalı jüri üyesi Richard Daıgneault, elini temsili lamba üzerine sürtüp, "Herşeyden önce 2016da yeniden gelip EXPOyu ziyaret edebilmeyi diledim. Ama yaz aylarında değil. İlkbaharda geleceğim belki mayısta çünkü çok sıcak. İkinci dileğim Kanada hükümetinin gelecek yıl yapılacak organizasyona katılım yönünde karar alması. Teması ‘Çiçek ve Çocuk bu da çok ilgi çekici" diye konuştu.

Ziyaret sonrası konuşan Kanadalı jüri üyesi Daıgneault, EXPO 2016 Antalya Projesini görmenin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. "Sunum ve gördüklerimiz etkileyici" diyen Daigneault, "Antalya gelecek yıl EXPO 2016 ile dünyayı ağırlayacak.  Bu Türkiye ve Antalya için büyük onur. Antalya ve çiçek açan şehirler açısından düşünecek olursak da çok önemli. Antalyaya bol şans diliyorum" diyerek düşünlerini dile getirdi.

Belçikalı Jüri Üyesi Alain Cappele de, kağıt üzerinden ziyade projeyi canlı gördüklerini ve çalışmaların etkileyeceğini söyledi. Cappele, "Çalışmanın boyutu, proje için çalışan insanlar, yapılan işler gerçekten şaşırtıcı. Beni asıl etkileyen gelecek için bitkiler. Yalnızca EXPO 2016 Antalya için değil, EXPO sonrası için da Antalyanın daha fazla insanı çekebilmesi açısından da büyük bir fırsat. Gerçekten çok muhteşem bir proje" diye konuştu.

DALGALARIN DANSI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Jüri üyeleri ayrıca "Çiçek Açan Şehirler" projesi kapsamında Hıdırlık Sokakta Durul Bakanın Driftwood Sculpture (denizde dalgaların aşındırdığı ağaç parçalarından heykel yapma sanatı) sergisine de katıldı. Konuk jüri üyeleri, "Dalgaların Dansı" serginin açılışını EXPO 2016 Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Büyükşehir Dış İlişkiler Daire Başkanı Seval Yasak,  Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu ile birlikte kesti. Sergide, keçi, kartal gibi hayvan figürlerinin yer aldığı heykeller büyük ilgi gördü. EXPO 2016 Antalya"nın maskotları Ece ve Efe çocukların ilgi odağı olurken pandomim sanatçılarının performasları dikkat çekti.

Sanatçı Durul Bakan, "Çalışmalarda amacım doğanın terk ettiği nesneleri doğru bir gözle bakıp korumak ve sanata obje olarak kazandırmak" dedi.

Sergi açılışı sonrası "Çiçek Açan Şehirler" yarışması ile ilgili soruları yanıtlayan EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, yarışmaya Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) tavsiyesi üzerine başvuruda bulunduklarını söyledi. Suiçmez, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, diğer paydaş kurum ve STKların kolektif çalışması ile Kaleiçi Semtindeki projenin jüri gözlemine sunulduğunu söyledi. Genel Sekreter Suiçmez, şöyle konuştu: "Gördüğünüz gibi bazı kültürel etkinlikler de bu sokakta yer alacak. Yaklaşık 400 metre uzunluğundaki bu bölge eski görüntüsünün üzerine hem alanların hem bina dış cephelerinin yeşillendirilmesi, çiçeklendirilmesi ve dikey bahçelerle renklendirilmesi üzerine kurgulandı. Bu hem EXPOnun uzun vadede şehre kalıcı miraslarından biri olacak, hem de umarız ki Antalyada Kaleiçinde ve diğer sokaklarda ve Antalyanın diğer cadde ve sokaklarında yaygınlaşarak ülkemizin birçok şehrine yayılsın ve çiçeklerimiz sokaklarımızda yer alsın ve sokaklarımız daha temiz ve yaşanabilir olsun".

"Yarışmayı birinci bitirmekten daha önemli olan etkinliğin şehre artı bir değer kazandırması ve bu sokakların diğer sokaklara emsal teşkil etmesi" olduğunun altını çizen Genel Sekreter Suiçmez şunları ekledi: "Antalyada Kaleiçinin çok önem verilen bir yer olduğu bilinmekte. Turizm potansiyelinin hem yabancı hem yerli turistler açısından önemli olduğu bilinmekte. Bu sokaklardaki bu değişiklik umarız diğer sokaklara da yansıyacak ve şehrin diğer birçok bölgesine artı değerler katacaktır".

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler