EXPO 2016 YASALAŞTI

EXPO 2016 Antalya Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

EXPO 2016 YASALAŞTI

 

EXPO 2016 Antalya Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı

 

‘Önemi artacak’

EXPO 2016 Antalya Kanunu Tasarısı üzerinde Hükümet adına söz alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, EXPO'nun Antalya'da gerçekleştirilmesinin, Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından 23 Kasım 2011'de onaylandığını anımsatarak: “161 yıllık dünya EXPO tarihinde Türkiye, böylesine büyük bir organizasyona ilk kez ev sahipliği yapacaktır.” dedi. EXPO’ların, dünyada olimpiyatlar ve futbol şampiyonalarından sonra gelen en büyük uluslararası organizasyonlar olduğunu dile getiren Bakan Eker, Nisan ve Ekim 2016 arasında, 6 aylık süreyle açık olmasının, Antalya EXPO'nun önemini daha da arttırdığını vurguladı. Türkiye'nin, süs bitkilerinin nadide türleri ve çiçek soğanları bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğuna işaret eden Bakan Eker: “Özellikle ihracatta sadece sınır ötesi komşularla değil, ABD, Avrupa ve Avustralya pazarlarında da payımızı artırmak sorumluluğumuzdur.” şeklinde konuştu.

 

Çiçek ve çocuk

EXPO 2016 Antalya için seçilen temanın, çiçek ve çocuk olduğunu anımsatan Bakan Eker, bu organizasyona 100 ülke ve 30 kuruluşun katılımının beklendiğini belirtti. Antalya'nın turizm potansiyeli de dikkate alındığında, EXPO alanını 6 ay süreyle 8 milyon turistin ziyaretinin tahmin edildiğini ifade eden Bakan Eker, EXPO'ların sadece sergi organizasyonu olmadığını, gerçekleştirildiği bölgenin cazibe merkezine dönüşmesine de katkı sağladığını söyledi. Bakan Eker, EXPO 2016 Antalya'nın katkısının tüm Türkiye'ye olacağını dile getirdi. Bakan Eker, projenin toplam maliyetinin yaklaşık 80 milyon lira öngörüldüğünü ifade etti.

 

EXPO Konseyi

Kanunla, EXPO 2016 Antalya organizasyonuna yönelik faaliyetleri yürütmek üzere merkezi Antalya'da bulunan EXPO 2016 Antalya Ajansı kurulacak. Ajansın Yönetim Kurulu; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Başkanlığı'nda, Antalya Valisi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Dışişleri, Ekonomi, Kültür ve Turizm bakanlıklarından en az genel müdür seviyesinde birer temsilci, Antalya Ticaret Odası, Sanayi Odası ile Ziraat Odası başkanından oluşacak. Kanunla, bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları, meslek birlikleri ve belediyelerden oluşan EXPO Konseyi oluşacak. 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler