EXPO ALANINA İLK AĞAÇLAR DİKİLDİ

‘Çiçek ve Çocuk’ temalı EXPO 2016 Antalya’ya ilk ağacı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mehdi Eker dikti.

EXPO ALANINA İLK AĞAÇLAR DİKİLDİ

 

İLK AĞAÇLAR

EXPO 2016 Antalya için alana ilk ağaçlar dikildi. Ağaç dikme töreninde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mehdi Eker 160 yıllık dünya EXPO tarihinde ilk defa Antalyanın bir EXPOya ev sahipliği yaptığını kaydetti. Bakan Eker şöyle devam etti: "Antalya EXPOya hazırlanıyor, Aksu EXPOya hazırlanıyor, Türkiye EXPOya hazırlanıyor. Dünyanın biyoçeşitlilik açısından en zengin en güzel ülkesinde gelecek nesilleri için yeşil bir dünyanın projesini hazırlıyoruz. Bugün de bir yıldan fazladır süregelen çalışmaların yeni bir aşamasındayız." dedi.

 

110 TÜRDE 26 BİN AĞAÇ

Bakan Eker: "Bugün çok önemli bir aşamadayız. Çünkü tabiat ağaçsız olmaz. EXPO alanına 110 türde 26 bin ağaç dikilecek. Zeytinden selviye, çam ağacından harnup ağacına bölgeyi ve Türkiye coğrafyasını, biyoçeşitliliğini ve zenginliğini temsil edecek ağaçlar dikilecek. Burada bir orman oluşturulacak ve ilk ağacını bugün dikiyoruz. Ağaç dikimleri Haziran 2015e kadar devam edecek. EXPO alanına 627 türde 100 binin üzerinde bitki dikilecek." EXPO 2016 Antalya sembol çiçeği şakayıkın doğadan tespitinin yapıldığını aktaran Bakan Eker, çiçeğin çoğaltılması ile ilgili çalışmalar yapıldığını ve EXPO 2016 Antalya açıldığında ziyaretçilerin şakayık bahçelerine gidip çiçeği görebileceğini kaydetti.

 

ÇALIŞMALAR HIZLANACAK

EXPO 2016 Antalya ile ilgili hazırlıkların büyük bir hızla sürdüğüne işaret eden Bakan Eker: "2014 yılında çalışmalar daha da hızlanacak. Bu bir Türkiye projesi. Hepimiz 21nci yüzyılda daha iyi bir çevreye sahip, biyoçeşitliliği koruyan, bunu armağan olarak sunabilecek bir ülkenin hazırlıklarını yapıyoruz. Böyle bir tasavvurumuz var. Bu tasavvur tabiî ki çocuksuz olmaz. Çocuk insanlığın ortak vicdanı ve geleceği, masumiyetin ve güzelliklerin sembolü. Çiçek ise tabiatın sembolü. Çocuklarla birlikte çiçekleri, çiçeklerle birlikte çocukları korumak suretiyle bu ikisini birlikte yaşatacağız." diye konuştu.

 

GÖNÜLLÜLERE SERTİFİKA

Şenlik havasında gerçekleşen ağaç dikme töreninde, protokol, gönüllüler ve çocuklar ilk ağaçları toprakla buluşturdu. Ağaç dikme töreninde 50 zeytin, 150 çam, 50 leylandi, 25 çınar ve 25 sığla ağacı dikildi. Ağaç dikme töreninin ardından Bakan Eker, Vali Öztürk ve protokol üyeleri ilk gün anısına öğrenciler ve EXPO gönüllerine sertifika verdi. Törende, EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri ve Antalya protokolü de ağaç dikerek, üzerlerine isimliklerini çaktılar. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydının ağacını Genel Sekreter Yardımcısı Cemal Öcal dikti.

 

 

 

Minister of Food, Agriculture and Livestock r Mr. Mehmet Mehdi EKER planted the first tree to Antalya Expo 2016 which themed Flowers and Kids. Plants as  olives, cypress, pine and carob trees will be planted in the area for represent to  geography of Turkey and richness of biodiversity. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler