EXPONUN 2014 BÜTÇESİ 421 MİLYON TL

Türkiye’nin aldığı en büyük organizasyon olan EXPO 2016 çalışmaları aralıksız devam ediyor.

EXPONUN 2014 BÜTÇESİ 421 MİLYON TL

 EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, proje alanındaki yatırımlara 2013 yılında 70 milyon TLye yakın para harcandığını, 2014 yılı yatırımları için ayrılan bütçeninse 421 milyon TL olduğunu ve projenin yüzde 90nın bu yıl içinde tamamlanacağını söyledi.

 

World Expo 2016 Antalyanın tanıtım çalışmaları kapsamında, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulunun il genelindeki üyeleri bilgilendirildi.  TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Işık Yargın, Türkiyenin dünyada cinsiyet uçurumu raporu ve değerler araştırmasındaki kadının yerine ilişkin olumsuz örneklerden bahsederek, Expo 2016nın Antalyanın ortak başarısı olduğunu ve bundan sonraki tüm süreçlerde mutlaka kadın eli olması gerektiğinin altını çizdi.

87 ÜLKEYE DAVET MEKTUBU GİTTİ
Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Selami Gülay da 87 ülkeye davet mektupları gönderildiğini ve büyükelçiliklerle görüşmelerin yapıldığını belirtti. Gülay, önümüzdeki günlerde katılacak ülkelerin netleşmeye başlayacağını belirterek, "829 gün kaldı. Çok uzun gibi görünüyor ama bizim için çok hızlı geçiyor ve her saniyesini değerlendirmek için çalışıyoruz" dedi.

TESTTEN GEÇİYORUZ
Türkiyenin ilk defa bu kadar büyük bir uluslararası organizasyona evsahipliği yapacağı için bir nevi testten geçtiğine işaret eden Selami Gülay, "Expo farklı bir yapıda. Planlama, koordinasyon ve organizasyon bir bütün olarak hareket ediyoruz. Her gün, her dakika, her saniyemizi planlayarak hareket etmemiz lazım. Aksi takdirde başarı şansımız yok ve bu işi sadece ajansla yapma şansımız da yok. Bu şehirle, ülkeyle yapmamız gereken prestij projesi. Bundan sonraki büyük projelere referans olmasını istiyoruz. Elimizdekinin kıymetini bilmek ve sahip çıkmak gerekiyor. Kadınlar yoksa bu işin bir ayağı eksik olur" şeklinde konuştu.

KADINLARA PROJE ÇAĞRISI
Kadınlarla EXPOya destek çağrısında bulunan Gülay," Antalya körfezini andıran göletin etrafında tüm ilçelerimize yer vereceğiz ve ATSO ana paydaşımız. Gelin buraya proje geliştirin, buna da her zaman açığız. Expo ticari kaygıyla yapılan bir proje değil ve bu yüzden de en az 8-10 kafe, fastfood alanlar olacak. Buralar ticari alanlar olacak ve buralarda yer alma şansınız var. Bu projelere açığız. Temel kaygılarımız çevreci, feminen, doğaya saygılı bir botanik Expo yapmak istiyoruz. Her üniteyi, kendi tarihi mirasımızın formatına uygun yapmak istiyoruz. Temaya uygun olmayan projelere izin vermeyiz. Olabildiğince bunu zenginleştirmek ve bize ait bir şeyler katıp, bir ruhu olmasını istiyoruz" dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler