Fidanlar “Türkiye Yüzyılına Nefes” Oldu

11 Kasım “Milli Ağaçlandırma Günü” fidan dikim etkinliğinde Şimşir, Taflan, Fıstık çamı, Sahil çamı, Karaçam, Defne türlerinde olmak üzere toplam 7 bin adet fidan toprakla buluşturuldu.

Fidanlar “Türkiye Yüzyılına Nefes” Oldu

 

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, Adapazarı Orman İşletme Müdürlüğü tarafından düzenlenen, 11 Kasım "Milli Ağaçlandırma Günü" fidan dikim etkinliğinde Şimşir, Taflan, Fıstık çamı, Sahil çamı, Karaçam, Defne türlerinde olmak üzere toplam 7 bin adet fidan toprakla buluşturuldu.

 

Kuzey Marmara Otoyolunun kenarında gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine; Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Jandarma Alay Komutanı Albay Aydın Kutlu, Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Kuzey Marmara Otoyolu Genel Müdürü Aynur Uluğtekin, İl Müdürleri, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, STK başkanları, muhtarlar, öğrenciler, çok sayıda doğa sever katıldı.

 

Türkiye Yüzyılına Nefes Olduk

Konuşmalarına tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek başlayan Sakarya Orman Bölge Müdürümüz Ziya Polat; "Cumhurbaşkanımız Geleceğe Nefes olmak, dünyaya yeni bir medeniyet ufku açmak ve küresel ısınma sorununa dikkat çekmek adına 11 Kasım'ı Milli Ağaçlandırma Günü ilan ettiğinden beri ülkemizde ve gönül coğrafyamızda bu gün bizim için bir bayram niteliğindedir. Ormanlar dünyanın ve ülkemizin en önemli servetlerindendir. Bu servetin kıymetini bilerek hareket etmeli, elimizden geldiği kadar fidan dikmeliyiz. Yılsonuna kadar 2 milyon fidanı toprakla buluşturarak şehrimize ve ülkemizi daha yeşil hale getirmek için elimizden geleni yapacağız. Ülkemizin önemli vizyon projelerinden birisi olan Kuzey Marmara Otoyolu'nun kenarında geleceğimizi inşa etmek adına fidan dikeceğiz. Bugün diktiğimiz her fidan Türkiye Yüzyılına Nefes olacaktır. Sizlerin ve tüm vatandaşlarımızın 11 Kasım 2022 Milli Ağaçlandırma Gününü kutluyorum" dedi.

 

 Sakarya Yeşiliyle Turizmi ve Tarımı ile Ön Plana Çıkıyor

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım; Milli Ağaçlandırma Bayramı'nın gelecek için önemli bir adım olduğunu ifade etti. Vali Kaldırım; "Sayın Cumhurbaşkanımıza dünyamızın yeşile ihtiyacı olduğu böyle bir günde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nü armağan ettiği için teşekkür ediyorum. Dünyada öne çıkan yeşil kalkınma modeli ülkemiz tarafından hızlı biçimde uygulanmaktadır. Bugün milyonlarca fidan toprakla buluşacak, şehrimizin en önemli hazinesi doğasıdır. Sakarya doğasıyla, sanayisi, turizmi ve tarımı ile dünyada öne çıkan bir şehir olacaktır. Gelecek nesillere çok değerli bir doğa ve vatan bırakmalıyız bu hepimizin görevidir. Dün hüzünlü olduğumuz 10 Kasım'dı. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümü. Bugün Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün şehadete yürüyüşünün 6.yıldönümü Buradan tüm şehitlerimizi saygı-minnet ve rahmetle anıyorum." dedi. 

Kuzey Marmara Otoyolu Genel Müdürü Aynur Uluğtekin ise, yaptığı konuşmalarında;'' Bizler, sizler ve hepimiz için orman ve yeşil hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bugün Sakarya'da ağaç dikmeye devam edeceğiz. 3-5 yıl içinde Kuzey Marmara Otoyolunun etrafını yemyeşil yüksek ağaçlar göreceğiz. Bu dikim sahasını için bizlere yardımcı olan Sakarya Valimize ve Orman Bölge Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. '' dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler