FLOWER SHOW TAMAMLANDI

Bu yıl ilk kez İstanbul TÜYAP’ta düzenlenen Flower Show tamamlandı. 23 Kasım’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın da katılımıyla açılışı yapılan 9. Flower Show fuarı 3 gün boyunca açık kaldı.

FLOWER SHOW TAMAMLANDI

Flower Show İstanbulda, peyzaj çalışmalarında kullanılan tüm malzeme ve ekipmanlar ile yeşil endüstrisinin tüm bileşenlerini bir araya getirdi. 23 Kasım Perşembe günü Tüyap Kongre ve Fuar Merkezinde kapılarını açan Avrasyanın en büyük Bitki ve Peyzaj Fuarı "Flower Show İstanbul"a başta yerli üreticiler olmak üzere, Hollanda, İtalya, Belçika, Almanyanın da aralarında bulunduğu 20 ülkeden 300den fazla firma katıldı. 3 gün boyunca açık kalan fuar binlerce ziyaretçiyi ağırladı.

Fuarın açılışı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eyyüp Karahan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Faruk Kacır, CYF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yüksel, Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Tahir Yılmaz ve Sektör katılımcıları ile gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak süs bitkilerinin İstanbul geneli peyzaj alanlarında dikimini ve bakımını yapıyoruz. Bitkileri caddelerden balkonlara ve bahçelere de taşırsak ülkemiz için çok faydalı bir iş yapmış oluruz. Sektörün büyümesi için nihai tüketiciye ulaşmak önemlidir" dedi.

SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar da açılış konuşmasında Royal FloraHolland firmasıyla bir süredir görüşmeler yürütüldüğünü, bu görüşmelerin SÜSBİR üreticilerinin faydasına olduğunu endişe edecek bir durumun bulunmadığını söyledi. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu ise konuşmasında başarılar diledi. Açılış konuşmalarının ardından stantlar ziyaret edildi.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. bu yıl fuarda "Hayatın merkezi doğadır" teması ile yerini aldı. "Daha yaşanabilir bir dünya için daha yeşil bir dünyaya katkıda bulunalım" ana fikri ile yola çıkan kurum, ziyaretçilere stant alanı içinde tamamen ses ve ışık efektleri ile oluşturulmuş sanal bir orman gezinme imkanı sundu. Sektöre yön veren lokomotif şirket olarak İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin fuarda yerini aldığını kaydeden İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Faruk Kacır, şunları söyledi: "Yerli ve milli ürün üretme konusunda teşvik edici sosyal projelerimiz bulunuyor. İlgili en önemli alım garantili mevsimsel çiçek, gül ve lale çiçek yetiştiriciliği. Üreticilere alım garantili bir iş modeli sunarak yerli ürünlerin üretilmesine katkı sağlıyoruz. Bu bitkileri İstanbul genelinde uyguladığımız peyzaj alanlarında kullanıyoruz. Bir diğer önemli projemizse yerli ve milli gül oluşturup bunu da ekonomiye kazandırmak. 2018 yılı içerisinde 5 adet yerli ve milli gül üreterek ekonomiye kazandırarak ihraç etmek istiyoruz. 2023te yerli gül sayısının çeşidini 50ye ulaştırmayı hedefliyoruz."

Fuarda yer alan bitkilerden bazıları ise ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Bitkilerin içindeki özsuyu çekilerek, yerine enjekte edilen sıvı sayesinde bitki ya da ağaç hiç bozulmadan ve mevcut formunu koruyarak tam 10 yıl canlı kalan bitkiler hakkında bilgi veren Burcu Akın, "Bu bitkiler 23 tane beşeri ve ilaç endüstrisinde kullanılan özformülasyonlu sıvımızın bitki köklerine enjekte edilmesiyle oluşuyor. Böylece bitki kendini bu sıvı ile muhafaza ediyor. hiçbir bakıma ihtiyacı olmadan iç mekanlarda, otellerde, restoranlarda, kafelerde havalimanlarında, metrolarda, izbanlarda ve sosyal alanlarda rahatlıkla kullanılabiliyor" ifadelerini kullandı.     


Paylaş: 

Diğer Haberler