GARDEN KOALA, ORKİDE ÜRETİMİNDE İDDİALI

GARDEN KOALA, ORKİDE ÜRETİMİNDE İDDİALI

 

Türkiyede bir ilki gerçekleştirerek Phalaenopsis Orkide bitkisinin tek yerli üreticisi olan Garden Koala, yılda 220-250 bin arasında Orkide üretimi yapıyor.

 

Mersin Yenicede hizmet veren Garden Koala, Orkide üretiminde oldukça iddialı! 150 bin metrekare alan üzerinde üretim yapan ve 25 yıllık bir geçmişe sahip olan firma, kendisini daha da geliştirmeyi amaçlıyor. Firma, Genel Müdürü Fatih Çiçek hem üretimleri hem de Çukurova bölgesi ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

 

Öncelikle Garden&Koala hakkında bilgi verir misiniz? Ne kadar bir alanda, hangi üretimler yapılıyor?

   Ben yaklaşık 2 yıl önce Adanaya geldim. Pazarlama ağırlıklı olan Ayvalık Sera firmasının Garden&Koala ile yaptığı ortaklık doğrultusunda -Ayvalık Sera kanadından- yönetici olarak firmada çalışmaya başladım. Firma ortağı olduğum şirkette, genel müdürlük görevini üstlenmiş bulunmaktayım. Firmamızın toplam kullanım alanı 150 bin metre kare. Bunun 92 bin metre karesi kapalı yani örtü altı dediğimiz seralarda yaptığımız üretim, 58 bin metre karesi de dış mekan üretimi için kullandığımız açık alan arazi.  25 yıllık bir firmayız. Özellikle iç mekan salon süs bitkileri üzerinde tecrübe yapmış bir firmayız. Hollanda başta olmak üzere dünyanın lider firmalarıyla işbirliği içerisinde olarak üretim yelpazemizi geliştiriyoruz. İç piyasada da öncü firmalarla yaptığımız çalışmalar doğrultusunda satış ve kalitemizi arttırarak sektörde hizmetimize devam ediyoruz.. Garden& Koala olarak, yaklaşık 30-35 çeşit bitki üretip iç piyasaya pazarlıyor ve ihracat yapıyoruz. Aynı zamanda şu anda Türkiyede ilk üretimini yaptığımız Phalaenopsis Orkide bitkisinin tek yerli üreticisiyiz. Önemli bir Ar-Ge çalışması sonucunda bunu geliştirdik.

 

Ürettiğiniz bitki çeşitlerini biraz açar mısınız?

Difenbahya çeşitlerinin her türlü jenerasyonlarını yetiştiriyoruz. Saintpaulia (Afrika Menekşesi) üretimi yapıyoruz. Türkiyede adet olarak bu üretimi yapan en ciddi firmalardan biriyiz. Yılda yaklaşık 500 bin civarında Afrika Menekşesi üretip pazara sunuyoruz. Bunların yanı sıra Ficus çeşitleri ile Robusta üretimi yapıyoruz. Ficusun Benjamin dediğimiz çeşitleri ve vejetasyonlarını üretiyoruz. Mevsimsel bazda baktığımızda özellikle bahar mevsiminde çıkan ürünler; Ortanca, Karanfil, Sardunya, Impatiens, Fuşya dediğimiz mevsimlik bitkileri de üretip satıyoruz. Dresena çeşitleri aynı şekilde üretim materyalimiz içinde olan bitkilerden. Büyüme setlerine ve boylarına göre 12 ay boyunca üretip, pazara sunabiliyoruz. Bu ve benzer tüm ürünleri topladığımızda 30-35 çeşit bitki üretimi yapıyoruz. 

 

Tüm bu ürünler arasında en iddialı olduğunuz Orkide üretimi değil mi?

   Evet. Orkide üretiminde iddialıyız. Bunun için yaptığımız çok ciddi çalışmalar var. Orkide üretimi, ortağımız Osman Yanıkın hayallerinden bir tanesiydi. Bununla ilgili fizibiliteler, araştırmalar yapıp sonuç olarak da bu tesisi kurulmuş vaziyette. Temennimiz Orkidede sağladığımız başarıyı daha iyi seviyelere çıkartmak. Yılda 220-250 bin arasında Phalaenopsis Orkide üretip pazara sunuyoruz.

 

Biraz da Çukurova bölgesinde yapılan süs bitkisi üretiminden bahsedersek; bölgede ciddi bir üretim yapılıyor olmasına rağmen ‘tanıtım ve ön plana çıkma noktasında bir sıkıntı var. Bölge üretimi ve yaşanan bu sıkıntı ile ilgili neler söylersiniz?

   Sizinle yaptığımız sohbette de İstanbulda kendimizi çok iyi tanıtamamamız veya son tüketiciye iyi ulaşamamamız sebebiyle bölgenin biraz unutulduğundan bahsettik. Yönlendirilememesi veya tanıtılamaması en önemli etkenlerden birisi. Garden&Koala olarak Ankara, İzmir ve Antalya bölgesine çok ciddi ürün satışı yapmaktayız. Aynı zamanda nihai tüketiciye ulaşma konusunda marketlerle yaptığımız çalışmalar var. Ayrıca, direkt ve bayilerimiz aracılığıyla da satışımız mevcut. Bölgenin sektördeki durumu aslında çok önemli; ama öneminin yeteri kadar işlenememiş veya tanıtılamamış olduğunu düşünüyorum. Örtü altı süs bitkileri üreticilerinin toplam metre kare alanına topladığınızda 600 bin metre kare civarında bir kapalı alan olduğunu görüyorsunuz. Süs bitkileri üreticileri olarak buradaki ağırlığımızı ve pazarda buranın tanınmışlığını arttırmamız gerekiyor. Pazara biraz uzağız.

Bir de, sektörde bunun reklamını, araştırmasını yapan firmaların bizleri çok iyi analiz edememelerinden kaynaklanıyor. Aynı zamanda demek ki biz de reklamımızı, pazarlamamızı çok iyi yapamamışız. Ürünlerimizi aracı firmalarla sattığımızdan dolayı biraz da geri planda kalmış olabiliriz. Çukurova bölgesi çok ciddi bir tarım arazisine sahip. Süs bitkilerinin yanı sıra narenciye dediğimiz alanda da üretim ve ihracat yapılıyor. Bölge olarak, Azerbaycan, Irak ve Orta Doğudaki bazı ülkelere ihracat yapıyoruz.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

   Yaptığımız yatırımlar, ürettiğimiz bitki adetleri ile Avrupadaki firmalarla rekabet edecek kalite ve seviyedeyiz. Özellikle pazardaki son değişimleri, son teknolojileri, otomasyon sistemlerini hızla uyguladığımızda ciddi bir pazar ağı oluşturabiliriz. Yabancı müşterileri buraya çektiğimizde iyi bir potansiyele ve güce sahip olacağımıza inanıyorum. Adananın ve bölgenin daha iyi reklamının yapılarak lider konuma getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Buradaki alanlar ve hava şartları tarım için daha uygun olduğundan dolayı bazı sorunları çabuk çözebiliyoruz. Profesyonel, işi gerçekten layık olduğu şekilde yaparak ve bu sektöre çok değer vererek hareket edersek Çukurova bölgesinin sektörde kendini çok daha ileriye taşıyacağına inanıyorum.  

 

 

 

Garden Koala Co.,  which is the only domestic producer of Phalaenopsis Orchids in Turkey,  is undertaking an ambitious work. Company which serving in Yenice district of Mersin, presents 220-250 thousands of Phalaenopsis beside African Violets  to the market  each year.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler