GELECEK İÇİN YEŞİLLENDİRİYORUZ

GELECEK İÇİN YEŞİLLENDİRİYORUZ

Adana Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Kadirli işletme Müdürlüğünün Taşköprü Şefliğinde, 9 Eylül 2013 tarihinde çıkan yangında tahrip olan 454 hektar alandaki hazırlıklar tamamlanarak ağaçlandırmaya hazır hale getirildi. Sumbas İlçesi Akdam Köyü mevkiinde meydana gelen orman yangını şiddetli rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılarak binlerce ağacı tahrip etmiş, ekiplerin uzun süren çabaları sonucu ancak söndürülebilmişti. Yangının hemen ardından çalışmalara başlayan İşletme Müdürlüğü ilk olarak zarar gören tüm ağaçları sahadan çıkardı. Etrafını derhal tel çit ihatasına alarak Buror tipi teraslarla sahayı dikime hazırladı.

Yanık sahada hava şartlarının uygun olması ile birlikte geçen hafta dikim işleri de başladı. Civardaki Akdam, Yeşilyayla ve Çiçeklidere köylerinden gelen 120 orman köylüsü tarafından yapılan dikim çalışmaları, Sumbas Kaymakamı Bedir Deveci, İşletme Müdürü Zafer Kızıl ile dikimde görevli teknik elamanlar tarafından yerinde incelendi. İncelemede, yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İşletme Müdürü Zafer Kızıl; Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dayanıklı Ormanlar Projesi kapsamında sahaya, Fıstıkçamı, Dut, İncir, Keçiboynuzu, Servi, Ceviz ve Kızılçam türlerinde olmak üzere toplam 200 bin fidan dikileceğini, seçilen türlerin yangına karşı dirençli olmasına ve ileride orman köylüsüne gelir getirmesine dikkat edildiğini belirtti. Kızıl, yanık saha dahilinde bir adet Bal Ormanı da tesis edeceklerini, çalışmaların yıl sonuna kadar bitirileceğini   ve yapılan tüm çalışmalardan dolayı köylülerin bütçesine önemli bir katkı sağladıklarını sözlerine ekledi.

İşletme Müdürü Kızıl ayrıca, bir karış yanan orman alanının bile boş kalmasına kesinlikle izin verilmediğini, uygulamaların silvikültür teknik ve takvim çerçevesinde gerçekleştirildiğini ve yanan sahanın yeniden ormanlaştırılması için gereken tüm işlemlerin yapıldığını ifade etti.


Paylaş: 

Diğer Haberler