GELENEKSEL PEYZAJ SEKTÖRÜ KAHVALTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ tarafından Süs Bitkileri ve Peyzaj Sektörüne yönelik düzenlenen davete çok sayıda sektör temsilcileri katıldı.

GELENEKSEL PEYZAJ SEKTÖRÜ KAHVALTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ tarafından Süs Bitkileri ve Peyzaj Sektörüne yönelik düzenlenen davete İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Hayri Baraçlı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Eyyüp Karahan ve Sayın Nihat Macit, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Tekbıyık İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Sayın M.İhsan Şimşek ve çok değerli sektör temsilcileri katıldı. 

Programda açılış konuşmasını yapan İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Faruk Kacır, “Dünya’da yeşil alanların ve peyzajın önemi her geçen gün artıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş, göreve geldiği günden itibaren İstanbul’un yeşil alanlarına çok ciddi yatırımlar yapılmasını öngördü. Dünyanın en önemli peyzaj uygulamalarının yapıldığı şehirlerinden birisi olan İstanbul, aynı zamanda çok önemli bir turizm şehri. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul’da, çağdaş mimari ve altyapı geliştirme süreçlerini peyzaj alanlarını dikkate alarak uyguluyor ve İstanbulluların yaşam kalitesi arttırıyor.

Peyzaj Sektörünün iç içe olduğu en önemli sektör süs bitkileri sektörüdür. Peyzaj uygulamaları için ana materyaller süs bitkileri sektörü tarafından karşılanmaktadır. Dünyada süs bitkileri sektöründe 20 milyar dolarlık bir ticaret hacminden söz edilmektedir. Türkiye’de Süs Bitkileri sektörü rakip ülkelere göre oldukça yeni bir sektör. Bununla birlikte Türkiye ekolojisi ve doğal varlıkları, uygun iklim koşulları, pazar ülkelere yakınlığı ve ucuz işgücü gibi önemli avantajlara sahip. Türkiye’de süs bitkileri üretim alanları 2002 yılında 19 bin dekar iken 2014 yılında 49 bin dekara ulaşmıştır. Bu da son 12 yılda ülkemizin peyzaj alanlarına yaptığı yatırım sonucunda Türkiye’de, süs bitkileri sektörü üretim alanları artışının yüzde yüzelli ile muazzam bir artış olduğunu gösteriyor. Türkiye’de 28 ilde süs bitkileri üretimi yapılmaktadır. İllere göre en önemli artış Sakarya’dadır. Sakarya’daki üretim alanlarının artışı İstanbul peyzajı için kullanılan materyallerin çevre illerden temin edilmesinin sonucudur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımı yapılan 55 milyon metrekare yeşil alan miktarı bulunmaktadır. İstanbul’da son 12 yılda yapılan yeni yeşil alan miktarı 25 milyon metrekare’dir. 2004 yılından 2016 yılına kadar 448 adet park yapılmıştır. Bunun dışında da İstanbul çok zengin Kent Ormanlarına sahiptir.

2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bütçesinden önemli bir pay çevre yatırımlarına ayırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın talimatıyla Çevreyle ilgili çok büyük yatırımlar yapıldı. En büyük çevre yatırımlarından birisi; İSKİ havzalarının ağaçlandırılması ile yeni yeşil alanlar kazandırılmasıdır. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaşın talimatıyla başlatılan ağaçlandırma seferberliği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığıyla beraber Ağaç AŞ olarak İstanbul genelinde parklar, sahil şeritleri, otoyollar, kavşaklar, İSKİ havzaları gibi farklı bölgelere geniş kapsamlı ağaçlandırma yapacağız.

İstanbul geneli peyzaj alanları bakımları oldukça kapsamlı bir şekilde yürütülüyor. Yeşil alanların korunması, bakımı ve yaşatılması en az bu alanların projelendirilmesi kadar önemli. Yeşil alanların bakımı, alanında uzman peyzaj mimarı, ziraat mühendisi, orman mühendisi ve teknikerlerinden oluşan geniş bir teknik kadro ve binlerce kişinin emeği ile gerçekleşiyor. İstanbulu her daim yeşil ve çiçekli tutabilmek için arka planda dev bir kadro çalışıyor.

Dünyada üretim alanları ve üretici sayısı azalmasına rağmen, üretimde verimlilik artışı nedeni ile üretilen miktar değişmemektedir. Bu da Ülkemizdeki süs bitkileri sektöründe kalite standartlarının arttırılması ve verimlilik konusunda çalışmalara daha çok ağırlık verilmesi gerektiğini gösteriyor.  Ağaç AŞ olarak “Süs Bitkileri Araştırma Merkezi” kurduk. Bu alanda bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Üniversiteler ile işbirliği halinde sektörün gelişmesine yönelik AR-GE projeleri hazırlıyoruz. Bu alanda nitelikli bitkilerin üretimi ve temini peyzaj alanlarındaki başarılı uygulamaların da alt yapısını oluşturmaktadır.

Ağaç AŞ olarak en kaliteli gül türlerinin peyzaj alanlarında kullanımını sağlamak amacıyla Meilland Güllerinin Türkiye’de tek lisanslı üretim ve satış hakkına sahibiz. Meilland Gülleri üretiminde ciddi rakamlara ulaştık. Bu üretimin bir kısmını İstanbul’da kullanılırken bir bölümünün de diğer belediyelere satışını gerçekleştiriyoruz.

Sosyal Sorumluluk projesi olarak yerli üreticiyle alım garantili üretim sözleşmesi yapıyoruz. Üreticiyle alım Garantili Mevsimlik Çiçek, Lale ve Meilland gülü üretimleri yapılmaktadır. Bu şekilde çiftçimiz süs bitkileri üretimine teşvik ediyoruz.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ olarak Türkiye’deki en büyük modern saksılı fidanlığa sahibiz. Sektörde bu alanda da öncü ve lideriz.

Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında tamamen ücretsiz Bahçıvanlık Kurslarını sektörün kalifiye personel ihtiyacını karşılamak ve gençleri ya da meslek edinmek isteyenleri bu alana yönlendirmek amacıyla düzenliyoruz. e-bahçıvanlık uygulamasına da başladık.  Bunun ilk adımı olarak bahçıvanlık kursunun daha fazla kitlelere ulaşması amacıyla Toprak TV’de canlı yayında düzenli olarak haftanın 3 günü Bahçıvanlık Kursları yayınlanmaktadır

Dünyanın farklı ülkelerinden ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden süs bitkileri üreticilerinin davetimize iştirak etmeleri ile burada büyük bir aile olarak bir araya geldik. Sizlerle olan işbirliğimiz sayesinde bugüne kadar İstanbul’da peyzaj alanında çok güzel çalışmalar yaptık ve bundan sonra daha da güzel çalışmaları hep beraber imza atacağız.” şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Sayın M. İhsan Şimşek “Süs Bitkileri üreticileri ve peyzaj sektörü ile bir arada büyük bir aileyiz. Hep birlikte sahada çok güzel işler ortaya çıkıyor. Birlikteliğimiz devam etmeli süreklilik arz etmeli. Büyümekten ve yeni atılımlar yapmaktan korkmayacağız. Bugüne kadar yapılanlar bundan sonra yapılacakları da gösteriyor. Gelecekte başarıya ulaşmak için iyiden vazgeçip daha iyisi için yola çıkacaksınız.” şeklinde konuştu.

Sektör buluşması olarak yoğun bir katılımla gerçekleşen organizasyon yerli – yabancı süs bitkileri üreticilerini, peyzaj uzmanlarını ve bu alanda faaliyet gösteren kurumları bir araya getirdi. 


Paylaş: 

Diğer Haberler