“GENÇLERİMİZE ORMANI SEVDİRMELİ FİDAN DİKME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMALIYIZ”

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Türkiye’nin orman varlığının bugün 22 milyon hektar civarına ulaştığını belirterek, “Türkiye’de tüm illerde başlatılan ağaçlandırma seferberliği kapsamında son 10-12 yılda 3 milyar 250 milyon fidan dikildi” dedi.

“GENÇLERİMİZE ORMANI SEVDİRMELİ FİDAN DİKME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMALIYIZ”

 21 Mart Dünya Ormancılık Gününü kutlayan Vali  Özdemir Çakacak, Türkiyede ağaçlandırma seferberliği ile son 10-12 yılda 3 milyar 250 milyon fidan dikildiğini ve orman sevgisinin gençlerimize çeşitli etkinliklerle kazandırılmasının amaçlandığını dile getirdi.

 

 Vali, Ormancılık Haftası münasebetiyle Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

 

 Ormanların insanlık için çok önemli bir doğal kaynak olduğunu vurgulayan Vali, "Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ormancılık günü çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu hafta dolayısıyla orman varlığının sürdürülebilmesi, sahip olunan orman varlığının arttırılarak insanların hizmetine sunulması, halkın ve özellikle de gençlerimizde bu bilincin oluşturulması amaçlanmaktadır. Ormanların sadece temiz hava, tabiri caizse dünyanın akciğerleri olarak değil, çeşitli yönlerden insanlara faydalı olduğunu görüyoruz. Temiz hava ve suyun yanında insanlar için geçim kaynağı, canlılar içinse barınma ihtiyaçlarını karşıladıkları doğal kaynaklardır" dedi.

 

Orman Genel Müdürlüğü ve Mersin Bölge Müdürlüğünün çalışmalarına dikkat çeken Vali, "İstatistiklere baktığımızda, yeşilin, özellikle orman varlığının azalmadığını, aksine arttığını görüyoruz. 1970li yıllarda sahip olduğumuz orman varlığı 20 milyon hektar civarındayken, şu anda 22 milyon hektar civarında orman varlığımız var. Bütün illerde ağaçlandırma seferberliği başlatıldı ve son 10-12 yıl içerisinde 3 milyar 250 milyon fidan dikildi. Bu, Türkiye için son derece önemli ama tabi ki yeterli değil. Daha fazla fidan dikmemiz gerekiyor. Yapılacak etkinliklerle kamuoyunun dikkatini çekmek, özellikle gençlerimizi fidan dikmeye alıştırmak gerekiyor. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum" açıklamasını yaptı.

 

 Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca ise "Gelecek nesillere, daha yeşil daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak amacıyla başta Valimiz olmak üzere Mersinimiz için var gücümüzle çalışıyoruz. Ormanın azalmasını ve çevrenin kirlenmesini engellemek için orman teşkilatı olarak her zaman göreve hazırız. Desteklerinden ötürü Sayın Valimize şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

 

 Baca, Mersinin bitki çeşitliliği yönünden çok zengin bir il olduğunu vurgulayarak, 2014 yılında sadece Mersindeki vatandaşlarımızın ormanlardan elde ettikleri gelirin 2,5 milyon lira olduğunu açıkladı. Baca hafta boyunca çeşitli etkinliklerle, halka fidan dağıtımı yapılacağını da sözlerine ekleyerek Valimize defne ve biberiye fidanları ile orman ürünlerinden oluşan bir hediye sundu.

 

Ziyaret, karşılıklı görüş alışverişinin ardından sona erdi. 


Paylaş: 

Diğer Haberler