HASANAĞA BAHÇESİNİN BAKIMI TAMAMLANDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, harabe durumdan kurtararak yeni tasarımıyla bir cazibe merkezi haline getirdiği Hasanağa Bahçesi’nde Bucalıların büyük beğenisini topladı.

HASANAĞA BAHÇESİNİN BAKIMI TAMAMLANDI

Düzenleme Büyükşehirden geldi

Bucalıların nefes aldığı en önemli yeşil alan olarak bilinen 96 dönümlük Hasanağa Bahçesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, doğal doku korunarak yenileme çalışması yapıldı. Bahçedeki asırlık ağaçların arasında gezinti ve dinlenme alanları yeniden düzenlendi. 1400 metrelik tartan pist, 1000 metrelik bisiklet yolu, 2 adet basketbol sahası, tenis kortu, duvar tenis kortu, kaykay pisti ve tuvalet binası yapıldı. Ayrıca 50 araçlık açık otopark, 2 adet çocuk oyun alanı ile çocuk bisiklet ve küçük araba pisti oluşturuldu. Düzenlemede engellilerin kullanımı da göz önüne alındı. Toplam maliyeti yaklaşık 5,5 milyon TLyi bulan çalışmalar kapsamında Hasanağa Bahçesi, yeni şehir mobilyaları ile süslendi. 2. Uluslararası Heykel Çalıştayı çerçevesinde yapılan eserler bahçeye yerleştirildi. Vatandaşların akşam saatlerinde huzur içinde kullanabilmeleri için de ışıklandırma sistemi dekoratif bir anlayışla yenilendi.

 

Asırlık bahçe

 

Bucanın en önemli yeşil alanlarından biri olan Hasanağa Bahçesinin, İtalyan asıllı Levanten işadamı Aliottinin ölümü üzerine, mülk varisleri tarafından satılığa çıkarıldığı ve 1926 yılında Ödemiş eşrafından Sarıgöllü Hasan Ağa tarafından satın alındığı biliniyor. Hasan Ağa, biri bahçenin kuzey, diğeri güneybatı köşesinde iki konut inşa ettirmiş, esas köşk ile diğer servis lojmanlarını ve bağ köşkünü konut olarak kiraya vermiş. 1930lu yılların başlarında köşk yanmış. Bahçe ise Hasan Ağa ailesinin mülkiyetinde bulunduğu sürede halka açık tutulmuş, Bucalılar için bir mesire yeri olarak kullanılmış ve Hasan Ağa Bahçesi olarak adlandırılmış. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2003 yılında bahçeyi çevreleyen duvarları yıkarak yeşil dokunun ilçeyle bütünleşmesini sağlamıştı.


Paylaş: 

Diğer Haberler