Hedef: Sürdürülebilir Kalkınma

Fırat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi, Fizibilite Etüdü" için önemli bir adım atıldı.

Hedef: Sürdürülebilir Kalkınma

 

Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma amacıyla, Fırat Nehri üzerindeki Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Malatya ve Şanlıurfa illerindeki kırsal kesimler için ekonomik fırsatlar yaratmayı hedefleyen "Fırat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi, Fizibilite Etüdü" için önemli bir adım atıldı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla 15 Ocak 2024 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan proje, Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) kaynaklarıyla desteklenecek ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek.

 

IFAD İstanbul Ofisi Başkanı Liam F. Chıcca liderliğindeki IFAD Misyonu, Genel Müdür Bekir Karacabey'i makamında ziyaret etti. Bu önemli ziyaretin ardından, IFAD Misyonu ile Genel Müdürlük arasında proje ortağı birimlerle bir değerlendirme toplantısı düzenlendi.

 

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan fizibilite etüdü, IFAD Proje dizayn misyonunun katkı sağlamasıyla şekillenecek. Bu kapsamda, 12 - 27 Şubat 2024 tarihleri arasında proje sahasında gerçekleştirilecek çalışmalara IFAD Misyonu da aktif olarak katılım sağlayacak. Proje, özellikle deprem bölgesinde yer alan illerdeki kırsal kesimler için ekonomik fırsatlar sunarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerine önemli bir destek sağlamayı amaçlıyor.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler