HER İKİ BAKANLIK NEZDİNDE DAİRE BAŞKANLIĞI OLMALI

HER İKİ BAKANLIK NEZDİNDE DAİRE BAŞKANLIĞI OLMALI

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (Süs-Bir) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Altun;      

 

Sektörümüz hem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hem de Orman ve Su İşleri Bakanlığının kapsama alanına girmektedir. Üreticilerimizin ürettiği dış mekân süs bitkilerinin bir kısmı Orman ve Su İşleri Bakanlığının bünyesinde, diğer bir kısmı da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bünyesinde bulunmaktadır. İç mekân ve soğanlı bitkilerde de aynı durum mevcuttur. Örneğin; meşe, ıhlamur, kayın, gürgen, çınar, söğüt, akçaağaç, ladin, şimşir, akasya, sedir gibi daha pek çok orman bitkisi günümüzde de süs bitkisi olarak üretilmekte; park, bahçe, villa, otel, motel, toplu konutlar ve karayollarının çevre düzenlemesinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla Orman Bakanlığının üretim portföyünde olan bitkiler aynı zamanda Tarım Bakanlığı portföyünde de bulunmaktadır.

Bu anlamda her iki bakanlık nezdinde Süs Bitkileri Daire Başkanlığı kurulmasını arzu ediyoruz. Yaklaşık 2 yıldan beri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında Daire Başkanlığı kurulması için görüşmelerimiz aralıksız devam ediyor. Tarım Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Daire Başkanlığı kurulması için sektörümüze çok ciddi destek veriyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı İbrahim Çiftçi ve Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şeker üreticilerimize altlık tabir ettiğimiz fidanların üretimi konusunda her türlü desteğe açık olduklarını beyan ettiler. Ayrıca kullanılmayan fidanlıkların ve orman arazilerinin üyelerimize tahsisi konusunda işbirliğine açık olduklarını da ifade ettiler.

     Bakanlıklarla olan ilişkilerimizde özellikle üyelerimizin:

  • Uzun vadeli kredi desteği
  • Alet ekipman ve sera desteği
  • Kullanılmayan arazilerin tahsisi
  • Enerji desteği
  • KDV ve SSK desteği

 

alabilmesinin yanında her iki bakanlıkta da daire başkanlıklarının kurulması önümüzdeki süreçte ivedilikle takip edeceğimiz konulardır.

 

 

 

Chairman of Ornamental Plants Producers Sub-Association (SÜS-BİR) Mr. Selahattin Altun, indicated that sector is related with both the Ministry of Food Agriculture and Livestock and also Ministry of Forestry and Water Affairs


Paylaş: 

Diğer Haberler