HOLLANDA MODELİ İÇİN İLK ADIM

Adana tarımına yeni bir soluk getirecek projenin ilk adımı atıldı ve Hollanda’dan gelen uzmanlar eşliğinde, 13 çeşit çiçeğin deneme üretimi için ekim gerçekleştiridi.

HOLLANDA MODELİ İÇİN İLK ADIM

Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Ticaret Borsası, Çiçekli-Aflak Kırsal Kalkınma Kooperatifi ve Hollanda Çiçek Borsasında faaliyet gösteren IQ Flowers firmasının birlikte yürüttüğü proje kapsamında, 13 çeşit çiçeğin deneme üretimi için ekim gerçekleştirildi.

 Adana Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı  Küçükoba Fidanlığında gerçekleştirilen çiçek tohumu ve soğanı ekimine katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana çiftçisine alternatif sunma niyetinde olduklarını belirterek, "Hollandanın çiçek üretimindeki bilgi birikimini, tecrübesini, başarısını Adanaya taşıyarak, bu sektörde yapılabilecekleri Adana çiftçisine tanıtacağız. Adana Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı olarak, bu projede paydaş olduğumuz kurumlarla birlikte 3 dönüm alanda deneme çalışması yapıyoruz. İnşallah Adanada meslek odalarımızın da iş birliğiyle, belki de şehrimiz yakın zamanda Adana Ticaret Borsasında yeni ürün yelpazesiyle  karşılaşacak. Başaracağımızı düşünüyorum. Adana için hayırlı olsun" dedi.

IQ Flowers Temsilcisi Foxy Van Der Sluys da, Adanadaki projeye destek vermek için geldiklerini ifade ederek, ilk etapta ekimi yapılan 13 çeşit ürünü dünya piyasasına sunmayı hedeflediklerini söyledi. Van Der Sluys, Adananın bir çiçek diyarı olmasını umduklarını açıkladı.

Adana Ticaret Borsası Proje Ortak Sorumlusu Kenan Boyacı ise, "Adana Büyükşehir Belediyemizle ve Hollandadan misafirlerimizle yaptığımız güzel bir çalışma olacak. Hollandada çiçekçilik çok büyük bir sektör. Adana Büyükşehir Belediyesinın katkılarıyla, Hollandadakine benzer bir çiçekçilik borsası oluşturmaya çalışıyoruz. Hüseyin Sözlü Başkanımızın bahsettiği gibi, yeni bir sektör oluşturma çabasındayız" diye konuştu.

Çiçekli -Aflak Kırsal Kankınma Kooperatif Başkanı Necdet Güllü, tam da böyle bir amaç için kurulduklarını belirterek, deneme çalışmasının ardından üretimi geniş alanlara yaymayı planladıklarını, Başkan Hüseyin Sözlünün desteğiyle bunu başaracaklarını umduklarını dile getirdi.  


Paylaş: 

Diğer Haberler