İhracat İlk Çeyrekte Yüzde 26 Arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin yayınladığı rapora göre süs bitkisi ihracatı geçtiğimiz yıla oranla ilk çeyrekte yüzde 26 oranında arttı.

İhracat İlk Çeyrekte Yüzde 26 Arttı

Süs bitkileri ihracatı her geçen gün artarken Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin yayınladığı rapora göre süs bitkisi ihracatı geçtiğimiz yıla oranla ilk çeyrekte yüzde 26 oranında arttı. Mart ayında Türkiye'nin ihracatı, pandemiye rağmen geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 42,2'lik artışla, 18 milyar 985 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamı oldu.

Yüzde 26,2 artış

Süs bitkileri ihracatı 2021 yılının ilk çeyreğinde 45 milyon 700 bin dolara ulaşarak, önceki yıla oranla yüzde 26,2 oranında arttı. Süs bitkilerinde uzun yıllar ithalatçı ülke konumunda olan Türkiye, son yıllardaki ihracat atağıyla birlikte ihracat yapan ülke konumuna geldi. Kaliteli üretimi yapan ve ürünlerini dünyanın her yerine gönderen yerli üretici, pandemi döneminde ihracatın artmasından memnun. Süs bitkilerinde Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerine yoğun ihracat gerçekleştiriliyor. Pandemi döneminde ‘Sanal Ticaret Heyetleri’ ticari ilişkilerin artmasına ve yeni anlaşmalar için uygun zemin oluşturuyor.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler