İHRACATTA HEDEF 100 MİLYON DOLAR

Antalya’daki çiçek ihracatçıları Avrupa’ya ihracatı 60 milyon dolardan 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

İHRACATTA HEDEF 100 MİLYON DOLAR

Antalya’daki çiçek ihracatçıları Avrupa’ya ihracatı 60 milyon dolardan 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. İhracatçının tek beklentisi Hazine’den 2 bin dönüm arazi tahsisi.

Avrupa’nın çiçek ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Antalya’da, ihracatın artması için 2 bin dönüm arazi tahsisinin gerekli olduğu açıklandı. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, tahsis yapılması halinde ihracatın yüzde 30 oranında aratacağını söyledi. Yılmaz, süs bitkileri ihracatının yüzde 70'inin bölgeden karşılandığını belirterek, ilk etapta 2 bin dönümlük arazinin ihtiyacı karşılayabileceğini ifade etti. İhracatın artması için üretimin de buna paralel artması gerektiğini kaydeden Yılmaz, “Yalova’da ve İzmir’de hazine arazilerinin süs bitkileri üreticilerine tahsis edildiğini biliyoruz. Antalya’daki süs bitkileri üreticileri olarak yıllardır arazi tahsisi istiyoruz. Sektörün ihracatının yüzde 70’ini Antalya karşılıyor. Son dönemde devletimizin Hazine arazilerinin tarıma açılması yönündeki kararı bize umut oldu. Ancak bu işlemlerin hızlandırılması gerekli” dedi.

100 MİLYON DOLAR

Hollanda’da düzenlenen Avrupa’nın en büyük süs bitkileri fuarı ‘IFTF Fuarı’na katıldıklarını anlatan Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Yılmaz, Türk çiçeklerinin büyük ilgi çektiğini vurguladı. Türkiye standını 2 binin üzerinde ziyaretçinin gezdiğini anlatan Yılmaz, “Yeni pazarlar bulduk. Sadece Avrupa’'ya olan ihracatımız 60 milyon dolarken fuardaki görüşmelerle hedefimiz 100 milyon dolara kadar yükseldi” dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler