İSPANYOL BOTANİK UZMANI EXPODA

İspanyol Botanik Uzmanı Alvaro Sanchez, EXPO 2016 Antalya’nın, dünyanın çok önemsediği bir teması olduğunu söyledi.

İSPANYOL BOTANİK UZMANI EXPODA

EXPO 2016 Antalya alanında incelemelerde bulunmak üzere gelen İspanyol Botanik Uzmanı Alvaro Sanchez, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alarak görüş ve önerilerde bulundu. Dünyanın bir çok ülkesinde düzenlenen botanik Expolar ve botanik bahçelerin kurulmasında görev aldığını belirten Sanchez, Türkiyenin EXPO 2016 Antalya ile çok iyi işler yapacağına inandığını belirtti.

EXPO 2016 Antalya projesini 2 hafta incelediğini belirten Sanchez, "Tema olarak belirlediğiniz Çiçek ve Çocuk konusu, şuanda dünyanın yüzünün dönük olduğunu bir konu. Türkiye, bitki çeşitliliği bakımından çok önemli bir ülke. Antalyanın, havası çok güzel, verimli toprak yapısı var, dünyada çok önemli bir tarım şehri ve su sorunu yok. Bir botanik Expo için çok uygun bir şehir. Bu avantajlarıyla çok iyi bir Expo gerçekleştireceğine inanıyorum" dedi.

Tohum bankaları ile ilgili çalışmaları da bulunduğunu ifade eden Alvaro Sanchez, EXPO 2016 Antalya alanının karşısında bulunan Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde de (BATEM) incelemelerde bulundu. Tohum bankacılığı konusunda çok yakın bir alanda uzun süredir çalışmaların olmasının bir avantaj olduğunu ifade eden Sanchez, tohum bankası konusunun özellikle Expo sonrası mutlaka uygulanması gerektiğini ifade etti.

EXPO 2016 Antalya alanına dikilecek ağaçları da inceleyen ve çok beğendiğini belirten Sanchez, alanda uygulanacak konsept, tarım ve çevre müzesinde nelerin olması gerektiği, endemik, aromatik ve tıbbi bitkilerin nasıl uygulanacağı konusunda görüşlerini yazılı olarak iletecek.


Paylaş: 

Diğer Haberler