İSTANBUL PEYZAJINDA GÜL ETKİSİ

İSTANBUL PEYZAJINDA GÜL ETKİSİ

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte İstanbul adeta gül bahçesine dönüşüyor. Güllerin en çok çiçeklenme yaptıkları bu dönemde güllerin ihtişamını İstanbulda görmek mümkün. Özellikle Göztepe 60. Yıl Parkı görselliyle ön plana çıkıyor; parkta 112 türden 12 bin gül bulunuyor. Kent peyzajı için uygun koşullara sahip olan Meilland gülleri İstanbul peyzajında yaygın olarak kullanılıyor.

 

 

 

Güllerin en çok çiçeklenme yaptığı yaz aylarında İstanbul genelinde, peyzajda yoğun olarak kullanılan güller görülüyor. İstanbul peyzajında kullanılan Millland gülleri hem görselliği hem de peyzaja uygunluğu ile göz kamaştırıyor. Göztepe Parkında ise çok özel bir Gül bahçesi bulunmakta. Göztepe 60. Yıl Parkında yaklaşık 8 bin 600 metrekarelik Gül Bahçesinde, 112 türde 12 bin adet gül bulunmaktadır. Her bir gül türünden yaklaşık 100 adet gül dikimi yapılarak gül parterleri oluşturulmuştur. Parter kenarlarında güllerin Latince ve Türkçe isimleri de yer almaktadır.

 

 

MEILLAND GÜLLERİ

 

2005 yılından itibaren Meilland Güllerinin Türkiyede tek lisanslı üretim ve satış hakkı İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞye aittir. Dünyaca ünlü Meilland Gülleri Türkiyede İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ tarafından üretilmekte. Meilland Peyzaj güllerinin yanında minyatür güller, balkon gülleri, baston güller ve sarmaşık gülleri de üretilmektedir. İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Meilland Gülleri dışında yerli gül türleri üretimini de gerçekleştirmektedir. Toplam gül üretimi yıllık 2 milyon 200 adete ulaşmaktadır. Bu üretimin bir bölümü İstanbuldaki peyzaj projelerinde kullanılmakta, bir bölümünün ise diğer il ve ilçe belediyelerine satışı gerçekleşmektedir.

 

 

PEYZAJDA NEDEN MEILLAND GÜLLERİ?

 

Meilland gülleri İstanbul peyzajında yaygın olarak kullanılıyor. Bunun nedeni kent peyzajı için oldukça uygun özellikler barındırmasıdır. Meilland gülleri: Yılın sekiz ayı boyunca bol çiçekli kalması, -35°C soğuğa ve +50°C sıcaklığa dayanıklı olması, kurak ve verimsiz topraklarda bile gelişebilmesi ve fazla bakım gerektirmeyen özellikleri ile ön plana çıkıyor.

 

 

GÜLLERDE YERLİ ÜRETİM

 

Meilland gülleri üretiminde yerli üretim desteklenerek Adapazarında Pamukova, Geyve, Bursada Kestel ve Yenişehirde, Yalova Çınarcıkta, Antalya Serikde yerli üreticilere ve köylülere gerekli eğitimler verilerek üretim gerçekleştiriyor. Bu şekilde yerli üretim ve istihdama katkı sağlanıyor. Peyzaj materyalleri üreten sektörün gelişmesi, üreticilerin AB standartlarında ürünler elde etmesi sağlanıyor.As usual roses are mostly flowering during the summer days. You can see the roses that are used extensively in the landscape everywhere in Istanbul. Especially Göztepe 60th Year Park is in the foreground with its visuality; There are 12 thousand roses in the park. Meilland roses, which have suitable conditions for urban landscape, are widely used in Istanbul landscape.    

 


Paylaş: 

Diğer Haberler