İZMİR BUCA SIRTLARINDA YEŞİLLENDİRME ÇALIŞMASI

Yangının söndürülmesinin ardından başlanan enkaz temizleme çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bir yandan da enkazdan temizlenen bölümlerde dozerler toprağı sürerek fidan dikimine hazır hale getiriyor.

İZMİR BUCA SIRTLARINDA YEŞİLLENDİRME ÇALIŞMASI

Ağustos ayında Buca Yıldız Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda ihmal ve dikkatsizlikten çıkan yangın tüm İzmiri dumana ve üzüntüye boğmuş, toplam 274 hektar orman alanı kül olmuştu. Yangının söndürülmesinin ardından başlanan enkaz temizleme çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bir yandan da enkazdan temizlenen bölümlerde dozerler toprağı sürerek fidan dikimine hazır hale getiriyor

 

Yangında yanan yaklaşık 400 bin ağacın enkazı sahada 4er kişiden oluşan 26 ayrı ekip tarafından aralıksız temizlendiğini belirten İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Ekim sonu itibariye 274 hektar alanın 74 hektarında enkaz temizleme işleri tamamlandığını Aralık sonuna kadar sahanın tamamen fidan dikimine hazır hale geleceğini söyledi.

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal 2017, Ocak Şubat aylarında yaklaşık 500 bin fidanı sahada toprakla buluşturacaklarını bu çalışmalar sırasında doğa ve orman sevdalısı İzmirlileri yanlarında görmekten mutluluk duyacaklarını söyledi.
2016 yangın sezonun da değerlendirmesini yapan İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, İzmirde 235 orman yangını çıktığını bu yangınlarda 875 hektar orman alanının zarar gördüğünü ancak tıpkı Yıldız Mahallesinde olduğu gibi yanan tüm orman alanlarının yılı içersinde eskisinden daha çok fidan ve tohumla yeniden ağaçlandırılacağını sözlerine ekledi


Paylaş: 

Diğer Haberler