KARAPINAR YEŞİL OLSUN DİYE

Bursanın merkez Yıldırım ilçesinde, Karapınar Mahallesinin Dokuzgözeler mevkii ağaçlandırılıyor.

KARAPINAR YEŞİL OLSUN DİYE

​Bursa Yıldırım İlçesi Karapınar Mahallesinde bulunan Dokuzgözeler Göleti, Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırması kapsamında Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, Yıldırım Belediyesi ve Karapınar Güzelleştirme ve Yaşatma Derneğinin çabalarıyla yeşillendiriliyor. Bu maksatla 30 Aralık 2013 Pazartesi günü düzenlenen fidan dikim merasiminde sedir, akçaağaç, fıstık çamı, çınar, ıhlamur ve kestane türlerinden 620 fidan toprakla buluşturuldu.

Düzenlenen fidan dikim merasimine Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu, Yıldırım Kaymakamı Mustafa Yapıcı, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu ağaç dikme merasiminde yaptığı konuşmasına "Bursamızın en önemli kimliği; yeşil Bursa olmasıdır. Bursanın yeşil Bursa olmasını Bursanın doğal ormanları sağlar. Bizim hepimizin görevi; öncelikle var olan ormanlarımızı korumak ve mevcudunu da geliştirmektir" dedi.

Bursa Valisi Karaloğlu, bulundukları bölgenin geçmişinde ormanı olan, yeşili daha bol olan bir yer iken zaman içerisinde ağaçlarını kaybettiğini, bu alanda Orman Bölge Müdürlüğü ile boylu fidan dikmek suretiyle bu alanı bu gün ağaçlandıracaklarını ve yaşanılabilir bir mahalle olması için çalışmalar yapılacağını söyledi. Çalışmalara katkıları olan Karapınar Güzelleştirme ve Yaşatma Derneğine, Orman Bölge Müdürlüğü ve Yıldırım Belediyesine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun ağaç dikim merasimde yaptığı konuşmasında "orman demek temiz hava demek, orman demek; temiz su demek, temiz çevre demek, hayat demek. Orman teşkilatı olarak; bizim vazifemiz bize teslim edilen ormanları korumak, geliştirmek ve işletmek. Dünyamızın %30u ülkemizin %27,6sı Bursamızın % 45i ormanlarla kaplı. Yeşil Bursanın daha da yeşillenmesi için durmadan çalışıyoruz. Orman varlığımız her geçen gün artıyor. 1973 yılından bu yana 1,5 milyon hektar orman varlığı artmıştır. 2023 hedefimiz Türkiyenin kara alanlarının % 30unu ormanlarla kaplamaktadır" dedi.

Bölge Müdürü Coşkun "Bugün de burada sedir, ıhlamur, kestane, fıstık çamı, akçaağaç ve Bursanın ve Osmanlının simgesi olan çınar fidanlarından oluşan 620 fidan dikeceğiz. Karapınarı yeşillendirerek yeşil pınar yapacağız" diyerek konuşmasını tamamladı.

Şiirler ve protokol konuşmalarının ardından fidan dikimine geçildi.


Paylaş: 

Diğer Haberler