KÜRESEL DEĞİŞİMLERE DAYANIKLI PEYZAJLAR

Kurak Alanlarda Küresel Değişimlere Dayanıklı Peyzajların Oluşturulması Rehberi II. Uluslararası Çalıştayı Dakar’da Yapıldı.

KÜRESEL DEĞİŞİMLERE DAYANIKLI PEYZAJLAR

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının  (TİKA) desteğiyle; Orman ve Su İşleri Bakanlığı, FAO, Senegal Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı ve Afrika Birliği Komisyonu tarafından müştereken 25-28 Şubat 2013 tarihlerinde Senegal’in başkenti Dakar’da "Kurak Alanlarda Küresel Değişimlere Dayanıklı Peyzajların Oluşturulması" konulu çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştay 2012 Mayıs ayında Konya’da yine TİKA'nın desteği ile düzenlenmişti.

Amacı FAO tarafından hazırlanmakta olan “Kurak Alanlarda Küresel Değişimlere Dayanıklı Peyzajların (Orman Ekosistemlerinin) Oluşturulması Rehberi” ne katkı vermekte olan çalıştay iki gün toplantı, iki gün arazi incelemesi şeklinde gerçekleşti. Türkiye ve Senegal de olmak üzere, ABD, İngiltere, Belçika, Fransa, İtalya, FAO Roma, FAO Orta Asya, Kenya, Gana, Cezayir, Çad, Nijer, Nijerya, Mali, Fas, Sudan, Mısır, Moritanya, Burkina Faso gibi ülkelerden 120’den fazla uzmanın katılımı ile gerçekleştirildi.

Hazırlanan bu rehber;  2013 yılı Eylül ayında Almanya’da düzenlenecek Çölleşme ile Taraflar Konferansı esnasında ise detaylı şekilde tüm dünya ile paylaşılacak. Konferans sonrası rehber, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, TİKA ve FAO ortak yayını olarak bastırılıp çoğaltılacak.

Çalıştay esnasında yapılan ikili görüşmelerde Senegal'de Türkiye-Senegal dostluk ormanı oluşturulması; TİKA Başkanının talebi doğrultusunda Kenya “meşe ormanları rehabilitasyonu” çalışması yapılması ve birçok endüstriyel içecekte “düzenleyici” olarak kullanılmakta olan “gam arabic” in üretildiği “Senegal akasyası” için özel bir çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Kaynak: www.peyzajpazari.com                                    


Paylaş: 

Diğer Haberler