MARDİNDE AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Mardin Valiliğinin başlattığı fidan dikme kampanyası kapsamında son bir yılda Mardin genelinde 600 bin fidan dikildiği bildirildi.

MARDİNDE AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Artuklu Sevgi Ormanı için tahsis edilen alanda düzenlenen törende konuşan Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Mardin merkez ilçesiyle 10 ilçede ağaçlandırma çalışmalarının devam ettiğini ve bu çerçevede her bir ilçede bir sevgi ormanı tesisetme kararı kapsamında Mardinde "Artuklu Sevgi Ormanı" adı altında bir ormanı tesis ettiklerini söyledi.


Birey başına bir fidan dikme kampanyası başlattıkları ve bu kampanya kapsamında şu ana kadar 600 bin civarında fidan dikildiğini dile getiren Cengiz, şöyle konuştu:
"İlimizde en az 800 bin fidan dikelim. Bu minimum. İnşallah 800 bini geçer. Şu anda sayı 600 bin civarında. Tabii bu ağaçlandırma çalışmalarında biraz gelir getirici türlere ağırlık vermeyi arzu ediyoruz. Vatandaaşımız hem korusun, hem yetiştirsin hem de büyüdükten sonra bunun meyvelerinden, gelirinden istifade etmesini arzuluyoruz. Korumanın bir yolu da bu. Hepimiz biliyoruz; orman açısından ülkemiz çok zengin değilse de bölgemiz çok daha fakir. İlimiz daha fakir. Ağacın bir önemi de, çevre duyarlılığının insanlarımıza, örncilerimize verilebilmesidir. Bir ağacı koruyana, ağaca zarar vermesini engelleyen bir birey, bir öğrenci, bir genç insanlara hiç zarar veremez."
Mardin Orman İşletme Müdürü Necat Seyhan, ise, TEMAnın desteğiyle 100 bine yakın fidanı Mardindeki 500e yakın okul bahçesi, aralarında cami, kilise, havra ve manastırların bulunduğu toplam 142 ibadethanenin bahçesinde ve 118 mezarlıkta diktiklerini söyledi.

Mardinde 27 köyde 108 bin adet meyveli fidan diktiklerini belirten Seyhan, "Amacımız, orman köylümüzün gelir seviyesine katkı yapmak, refah seviyesini daha da ileriye getirmek ve diktiğimiz fidanların gölgesinde faydalanmanın yanında bir de meyvelerinden istifade edip köylülerimize o katkıyı sunmaktır" dedi.

Vali Cengizin ağaç dikmesiyle devam eden törende, Mardin Tugay Komutanı Tuğgeneral Celalettin Çoban, Mardin İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, kaymakamlar ve öğrenciler fidan dikti. Öğrenciler, törende ağaç ve çevre temalı şiirler ve ormanı ve çevreyi korumayla ilgili çocuk andını okudu. 
Mardindeki ilk ve ortaokullardan 200e yakın öğrenci, asker ve polisin katıldığı ağaç dikme töreninde bin 500 fidan dikildi.     


Paylaş: 

Diğer Haberler