MEVLANA DİYARI YEŞİLE BÜRÜNDÜ

“Mevlana Diyarı Şehrimize giriş yapan ziyaretçilerin yeşil dokuyla karşılanmaları, bizim için gurur kaynağıdır” diyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Konya–Ankara çevre yolu üzerinde gerçekleştirilen projeler üzerine konuştuk.

MEVLANA DİYARI YEŞİLE BÜRÜNDÜ

Konya – Ankara çevre yolunda gerçekleştirdikleri 30 kilometrelik yeşil hat düzenlemesi hakkında konuştuğumuz 2004 yılından beri Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Tahir Akyürek, “Ankara çevre yolunun Konya’mız için önemi büyüktür” dedi. “Mevlana Diyarı Şehrimize giriş yapan ziyaretçilerin yeşil dokuyla karşılanmaları bizim için gurur kaynağıdır” diye sözlerine devam eden Akyürek, son yıllarda yapılan çalışmalarla Konya’da çok sayıda büyük park inşa edildiğinin ve kişi başına düşen yeşil alan miktarının Konya merkezde 12 metrekareden 52 metrekareye yükseldiğinin bilgisini verdi.

 

 

Gerçekleştirdikleri projeler arasında yer alan Türkiye’nin havacılık temalı en büyük parkı olan Türk Yıldızları Parkı ve 15 Temmuz Milli İrade Ve Birlik Parkı’na halkın yoğun rağbet gösterdiğini belirten Tahir Akyürek, “Birçok alanda Türkiyeye ve dünyaya örnek olan Konyada kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırmaya devam edeceğiz. Şehrin uygun yerlerinde halkın istifade edeceği büyük parklar yapmaya bundan sonra da devam edeceğiz” diyerek müjde verdi.

Konya-Ankara çevre yolu üzerinde 30 kilometrelik alanda gerçekleştirilen çevre düzenlemeleri, hem temaları ile hem de insana verdiği değer ile ön plana çıkıyor. İşte, hayata geçirilen projeler…

 

 

TÜRK YILDIZLARI PARKI ve HAVACILIK MÜZESİ

 

Ankara yolunda toplam 321 bin metrekarelik bir alanda yapılan Türkiye’nin havacılık temalı en büyük parkı olan Türk Yıldızları Parkı’nda 50 metre kanat genişliğinde, 54 metre boyunda Airbus A300 tipi uçak, 12 bin metrekarelik göletin içinde restoran olarak hizmet vermektedir. Faydalı hizmet ömrünü doldurduktan sonra Konya’ya getirilerek burada birleştirilen, restoran ve kafe olarak hizmete sunulan A300 tipi uçak, 295 kişilik kapasiteye sahip. Uçağın bahçe bölümü cam iskele üzerine yapılırken, masalarda oturanlar su üzerindeymiş gibi göletin içindeki balıkları rahatlıkla görebiliyorlar.

 

Park içindeki elips havuzlarda, Türk Yıldızları tarafından daha önce kullanılan 2 adet F-5 jet gösteri uçağı sergileniyor. Parkın açılışında Türk Yıldızları’nın muhteşem gösterisini izleyen Konyalılar, pilotlarla da tanışma şansını yakaladılar. Parkta ayrıca, açık havacılık müzesi, temalı giriş tagları, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ anıtları, amfi tiyatro, sergi, yürüyüş ve spor alanları, çocuk oyun alanları, tırmanma duvarı, macera parkurları, çeşmeler, kamelyalar, ateşli piknik alanları ve 1200 araçlık otopark yer almakta.

 

 

15 TEMMUZ MİLLİ İRADE ve BİRLİK PARKI

 

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara Yolu üzerine yapılan Birlik Parkı, hafta sonları piknik yapmaya gelen ailelerle dolup taşıyor. Toplam 140.000 metrekare alana sahip, çeşitli ağaç ve süs bitkileri ile renklendirilmiş Birlik Parkında piknik yapan aileler, parkta yer alan şelale etrafında huzurlu saatler geçiriyor.

Hafta sonları piknik için gelen ailelerle dolup taşan Birlik Parkı, büyük ilgi gören Birlik Anıtı, toplam 140.000 metrekare alanı, muhtelif türde bin 500 ağaç ve süs bitkisi, 3 adet kaya bahçesi, 1 adet çocuk oyun alanı, 60 adet piknik masası, 18 adet mangal yeri, otoparkı ve Birlik Şelalesi ile Konya halkının ilgi gösterdiği önemli bir mekan haline gelmiştir. Birlik Parkını tercih edenler, hem şehrin stresinden biraz da olsa uzaklaşıyor, hem piknik yapıyor, hem de yeşillikler içinde huzur buluyor. Park, ayrıca şehirlerarası yolculuk yapanlar için mola parkı olarak da hizmet vermektedir.

 

 

KONYA BİLİM MERKEZİ

 

Konya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi’nin kurmuştur. Bahçesinde Minia Selçuklu Parkı, Bilim Merkezi içinde sergi alanları ile planetaryum yer almaktadır.

100 bin metrekareden oluşan Bilim Merkezi’nin 26 bin metrekareyi geçen bir kapalı alanı var. Bahçeye 450 bin metrekarelik bir alan da ilave edilerek 550 bin metrekareye yükselmiştir. Bahçede dünyadaki örneği yapılabilir bilimsel çalışmaların, buluşların, ilgi çekecek bilimsel unsurların birer modelini de zaman içinde yapılacaktır. Türkiye’nin bu çaplı ilk Bilim Merkezi Konya’da açılmıştır.

 

 

ŞEHİT PİLOT YZB. ÜMİT ÖZER PARKI

 

Uçuş yaptığı sırada teknik bir arıza yüzünden uçağı parkın yapıldığı araziye düşen ve hayatını kaybeden Şehit Pilot Ümit Özer adına yapılan park, toplamda 260 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. Parkta 1100 araçlık otopark, basketbol sahası, spor alanları, süs havuzları, piknik alanları, yürüyüş yolları bulunuyor.

 

 

KAYACIK HUZUR BAHÇELERİ

 

Kayacık’taki binden fazla hobi bahçeleri, vatandaşlarımızın aileleriyle birlikte iyi vakit geçirmeleri için huzurlu bir ortam sağlar ve bağ bahçe hayatını yaşamalarına imkan tanır.Yoğun talep üzerine 10.000’e tamamlanılması düşünülen huzur bahçeleri ile 50 bin insanın bu bölgeye gelip piknik yapabilmesi, tarımla uğraşması ve doğal hayatla ilgilenmesi sağlanmış olacaktır.

 

 

KAYACIK KONYA SPOR TESİSLERİ ANTRENMAN SAHALARI

 

Toplamda 45.000 metrekare alana kurulu 5 adet spor sahası, sporculara hizmet vermektedir. Ayrıca bu tesiste 50.000 metrekare büyüklüğünde bir alanda çim üretimi de gerçekleştirilmektedir.

 

 

KAYACIK PİKNİK ALANI

 

Toplamda 3 milyon metrekarelik ağaçlandırma alanına sahip bu alanda vatandaşlar temiz hava alıp, şehir stresinden uzaklaşabilmektedir.

 

 

KARDEŞ ŞEHİRLER PARKI

 

Toplam alanı 45 bin 790 metrekare olan Kardeş Şehirler Parkı’nda iki adet meydan, oturma alanları, yürüyüş yolları, iki adet kuru havuz, Konya’nın kardeş şehirlerinin bilgilerinin yer aldığı 60 adet tabela ve ülkelerin bayrakları, beş adet ahşap pergola ve dünya anıtı bulunuyor.

 

 

AKSARAY KAVŞAĞI

 

Konya’nın en büyük kavşaklarından olan Aksaray kavşağı Ankara çevre yolu üzerinde yer almaktadır. İstanbul-Aksaray-Ankara yollarını birbirine bağlayan bu kavşak toplamda yaklaşık 40.000 metrekare üzerine kuruludur.

 

 

GÜLİSTAN PARKI

 

 

Büyüklüğü 45.000 metrekareyi bulan Gülistan Parkı, ağırlığını gül çeşitlerinin oluşturduğu zengin bir bitki yapısına sahiptir.


Paylaş: 

Diğer Haberler